Bingöl İl Özel İdaresi'nde yapılan T.Yol-İş Sendikası Elâzığ 2 Nolu Şube Başkanlığı delege seçiminin ardından seçimin şaibeli olduğu ve tüzük değişikliğinin sandık başkanı ve üyelerinden gizlendiğini belirten delege adaylarından Yılmaz Bürlükkara, Şube Başkanı Vahdettin Erten’in seçimi kazandığı yönündeki beyanı üzerine ikinci bir açıklamayı yaptı.

Seçime üç ayrı listeyle gidildiği ifade eden Bürlükkara: “Üç ayrı sandık kuruldu. Birinci sandıkta İl Özel İdaresi personeli işçiler, ikinci sandıkta eski Köy Hizmetleri diye tanımlanan kadrolu işçiler, üçüncü sandıkta ise taşeron diye nitelendirilen işçiler delege seçimine katıldı. Bu seçim, Şube Başkanlığı seçimi öncesinde yapılan delege seçimidir. Delege olarak aday olan listelere üyeler oy kullanır, seçilen delegeler de gider Elazığ’da yapılacak şube başkanlığı seçiminde oy kullanır” dedi.

“VAHDETTİN ERTEN SANDIK BAŞKANINI NEDEN UYARMADI?”

Şube Başkanı Vahdettin Erten’in seçim sırasında salonda bulunduğunu ancak sandık başkanı pusula, geçerli ve geçersiz oy tanıtımı yaparken Erten’in herhangi bir müdahalede bulunmadığını ve üyelerin de eski tüzüğe göre hareket ettiğini anlatan Bürlükkara; “Seçim sonucu başa baş çıkınca Vahdetin Bey, itiraz etti ve yeni tüzüğe göre iki oyun geçersiz sayıldığını belirtti. Oysa bu tüzükle ilgili sandık başkanı hiçbir bilgilendirmede bulunmadı. Ki, Vahdettin Bey salonda olmasına rağmen sandık başkanını uyarmadı. Ta ki, sonuçlar açıklanana kadar. Kendisine soruyoruz, hangi gerekçeyle seçim salonunda bulunuyordu? Bulunduğu halde neden yeni tüzükle ilgili değişikliği sandık başkanına ve üyelere bildirmedi? Sandık başkanı, yaşanan duruma dair eski tüzükle bilgilendirme yaparken, kendisi neden müdahalede bulunmadı? Ayrıca seçim anında neden kamera çekimleri yapılmadı?”

“DELEGE SEÇİMİ NASIL BAŞKANLIK SEÇİMİ OLARAK LANSE EDİLEBİLİYOR?”

Vahdettin Erten’in delege ya da üye listesinde adının bulunmadığını, Şube Başkanı olarak orada bulunduğuna dikkat çeken Yılmaz Bürlükkara, Erten’in basın beyanatındaki “Yol-İş üyelerinin kendisine tekrar destek ve yetki verdiği” sözlerine dikkat çekti ve ekledi;

“Kendisi Şube Başkanı ama yapılan seçim delege seçimidir. Bu haliyle nasıl oluyor da güven tazeledim diyebiliyor? Tarafsız olması gereken delege seçiminde rakip listemizi desteklediğini ve taraf olduğunu da bu yönüyle bizzat kendisi belirtmiş olmuyor mu? Kendisinin aday olmadığı seçimin sonucunu bir zafer edasıyla basına yansıtması şaibenin açık göstergesi olmuyor mu? Şube başkanı olarak, henüz Tunceli ve Elâzığ seçimleri dahi yapılmadan, sadece Bingöl seçim sonucuyla nasıl oluyor da yeniden şube başkanı seçilmiş oluyor ya da güven tazelemiş bulunuyor?”

İTİRAZIMIZ USULE AYKIRI TUTUMLARDI

Delege listesinde adı dahi bulunmadığı halde seçim kazanımından bahsedilmesinin, tarafsızlık ilkesine aykırı olduğunu ifade eden Bürlükkara, şaibe iddiasının temel dayanağı olarak da “Yeni tüzük değişikliğini bildirmemesi ve seçim sonuna saklamasıdır” dedi.

Olayın kişiselleştirilmesini doğru bulmadığını ve Vahdettin Bey’le kişisel bir sorunu bulunmadığını dile getiren Bürlükkara, şunları söyledi;

“Yaklaşık iki ay sonra yapılması planlanan Şube Başkanlığı seçiminde aday olur ve delegeler tekrar güven oyu verirse, o zaman karara herkesin saygısı olur. Bizim itirazımız, delege olmayan birinin seçime müdahalesidir, Şube Başkanı olarak seçim usulüne aykırı tutum ve söylemlerinedir. Vahdettin Erten delege değil, üye değil. Şube Başkanı olduğu için sadece şube başkanlığına aday olabilir. Buradaki seçim de bir şube başkanlığı seçimi olmadığına göre, kendisinin bu seçimle ilişiği yoktur. Haliyle çıkan sonuçla yeniden bir güven tazeleme durumu da söz konusu değildir. Basına verdikleri beyanatlarla şaibe iddiamızı da bizzat kendileri kanıtlamış oluyor.” (HABER MERKEZİ)

Editör: MD MEDYA GROUP_