Bingöl Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Can Ali Ağca ve Doktora öğrencileri Deniz Özdemir ve Seher Saruhan tarafından hazırlanan 2022-A-05 kodlu “Yeni Nesil Klinik Aday ATM Inhibitörü AZD1390’nın Meme Kanseri Tedavisindeki Potansiyel Rolünün Araştırılması” ve 2022-A-06 kodlu “PROTAC MCL1 Degrader İnhibitörünün BRAF Mutant Kolorektal Kanser Tedavisindeki Apoptoz Direncine Etkisinin Araştırılması” başlıklı projeler Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB) tarafından desteklenmeye hak kazandı. Bu iki proje aynı zamanda Bingöl Üniversitesinin ilk TÜSEB projeleri olma özelliği taşıyor.

Proje çalışmalarında terapötik potansiyele sahip olan klinik aday ‘AZD1390’ ve ‘PROTAC’ temelli inhibitörlerinin kanser tedavisindeki rollerinin deşifre edilmesi hedefleniyor.

Proje Koordinatörü Doç. Dr. Can Ali Ağca, TÜSEB’den proje kazanmalarının kendilerini mutlu ettiğini ifade ederek, ‘‘Şahsım ve takım arkadaşlarım adına bize her konuda verdiği desteklerden dolayı Rektörümüz Prof. Dr. İbrahim Çapak hocama teşekkür ediyorum’’ dedi. (HABER MERKEZİ)

Editör: MD MEDYA GROUP_