Kahramanmaraş merkezli depremlerde etkilenen 10 il arasına Elazığ’da eklendi. Kahramanmaraş’ta meydana gelen 7,7 ve 7,6 büyüklüklerindeki depremlerin ardından uzmanların uyarıda bulunduğu ilk yer Bingöl olmuştu.

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, partisinin MYK toplantısının ardından Elazığ’ın da afet bölgesi ilan edildiğini açıkladı. Kuzey Anadolu fayı ile Doğu Anadolu fayı arasında yer alan Bingöl için bir açıklama yapılmadı. Kahramanmaraş depremlerinin ardından Bingöl’de vatandaşlar korku ve endişe içerisinde. 1 Mayıs 2003 tarihinde Bingöl’de meydana gelen depremde 176 kişi hayatını kaybetmiş, 6 bin yapı hasar görmüştü. Sosyal medyada, Bingöl’ün afet bölgesi ilan edilmesi için destek çalışmaları başlatıldı.

CHP Elâzığ Milletvekili Gürsel Erol, Elazığ’ın afet bölgesi kapsamına alınmasının ardından Bingöl ve Elazığ’ında afet bölgesi ilan edilmesi için çağrıda bulunmuştu. Bingöl’e gelen CHP Elâzığ Milletvekili Gürsel Erol, vatandaşlara seslendi.

Erol, “Burada devletin deprem olmadan devlet olma varlığıyla sorunların önlemini alarak önleyici tedbirler alarak bölgede can ve mal güvenliğini yurttaşlarımızın sağlayarak deprem risklerinin düşürülmesini istiyoruz.” şeklinde konuştu.

CHP Elâzığ Milletvekili Gürsel Erol’un açıklamaları şöyle:

“6 Şubat’ta Kahramanmaraş’ta bir deprem yaşadık. Canlarımızı kaybettik, İnsanlarımızı, yurttaşlarımızı kaybettik. İnsanlarımız evlerinden barklarından ve ata topraklarından oldu. Akrabalarından, evlatlarından, Analarından ve babalarından oldular, insanlar çaresizlik içerisinde yaşamlarını devam ettirebilmek için yeni bir mücadelenin içerisine girdiler. Biz bu tabloya alışığız.1971 yılında Bingöl’de yaşanan deprem, Ovacıkta yaşanan deprem, Erzincan’da yaşanan deprem, Tunceli’de yaşanan depremler bu alışkanlığımızı geçmişte yaşanan acılarla ilgili bize deneyimler getirdi. Bu bölgede yaşanan depremlerde de, aynı şekilde hayatlarını kaybeden, analarını, babalarını, evlatlarını kaybeden bir sürü hemşerimiz yaşadı. Ve yaşamlarını devam ettirebilmek için buradan çevre illere göç etti. Elâzığ’da yaklaşık 60 bin Bingöllü hemşerimiz yaşıyor. Bu 60 bin Bingöllü hemşerilerimizin Elazığ’a ilk yerleşimleri 1971 depreminden sonra başladı. Bu önümüzdeki süreçte bilim adamlarının yaptığı değerlendirmeler ve yorumlar Karlıova, Ovacık, Nazmiye fay hattı, Palu fay hattının harekete geçebileceği bu bölgede yeni bir deprem beklentisi var.

Burada devletin deprem olmadan devlet olma varlığıyla sorunların önlemini alarak önleyici tedbirler alarak bölgede can ve mal güvenliğini yurttaşlarımızın sağlayarak deprem risklerinin düşürülmesini istiyoruz. Türkiye genelinde yaşanan deprem 11 ilde afet bölgesi ilan edildi. Âmâ sonuç itibariyle bu bölgelerde de depremin etkisinden kaynaklanan yaşanan sorunlar ve endişeler var. Yaklaşık 550 binada hasar tespiti yapılmış bunun 222 tanesi ağır hasarlı çıktı. Yani nerdeyse Bingöl’deki binaların yüzde 50’si ağır hasarlı ve riskli, bu süreçte Bingöl’ün de afet bölgesi ilan edilmesiyle ilgili bölge milletvekillerinin de iradesi ve desteği olacak ki, bu sorunu el birliğiyle çözelim.” (Haber Merkezi)