Türkiye’deki üniversiteler arasında “Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Fakültesi” nin 4’üncüsü Bingöl üniversitesinde kuruldu. Bölgesel kalkınmada öncü rol alan Bingöl Üniversitesi, 2007 yılı sonrası açılan üniversiteler içerisinde ‘Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Fakültesi’ kurulan ilk üniversite oldu. Böylelikle bölgenin ve ilimizin özellikle fizik tedavi alanındaki ihtiyacını karşılamış olacak. 2008-2009 yılında akademik öğrenim hayatına başlayan Bingöl Üniversitesi, “Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Fakültesi”nin kurulmasıyla her geçen gün hızla büyümeye devam ederek 10. fakültesini açmış oldu.

“BU ALANDA NİTELİKLİ İNSAN KAYNAĞI YETİŞTİRMEK İÇİN ÖZENLE VE ÖZVERİYLE ÇALIŞACAKTIR”

Rektör Prof. Dr. İbrahim Çapak, Üniversitenin nicelik ve nitelik açıdan büyüme hedeflerine adım adım ulaştığını belirterek, “Fakülte sayımızı 10’a yükseltmenin mutluluğunu yaşarken, aynı zamanda Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Fakültesi’nin ilimize ve bölgemize kazandırmanın gururunu yaşıyoruz. Fakültemizde sadece geleceğimizin teminatı gençlerimizi yetiştirmekle kalmayıp araştırma ve geliştirme faaliyetlerini de yürütmeyi hedefliyoruz. Yeni fakültemizde ilimizin ve bölgemizin sağlık ihtiyaçlarına yönelik bilimsel ve akademik düzeyde çözümler üretmek önceliklerimiz arasında yer alacak ve bu alanda nitelikli insan kaynağı yetiştirmek için özenle ve özveriyle çalışacaktır. İnşallah Fizik Tedavi Hastanemizin kurulması ile birlikte sadece Bingöl’e değil, bölgemize ve hatta ülkemize fizik tedavi alanında çok önemli hizmetlerde bulunacağız. Yeni kurulan fakültemizin Üniversitemiz ve şehrimiz için hayırlı olmasını diliyorum. Başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN olmak üzere, YÖK Başkanımız Sayın Prof. Dr. Erol Özvar’a şahsında tüm YÖK Yürütme Kurulu Üyelerine, TBMM Plan Bütçe Komisyonu Başkanı Sayın Cevdet Yılmaz’a ve katkısı olan herkese şükranlarımı sunuyorum.” şeklinde konuştu.

Üniversite 10 fakülte, 5 enstitü, 1 yüksekokulu, 6 meslek yüksekokulu, 24 araştırma ve uygulama merkeziyle akademik alanında hedeflerine emin adımlarla ilerlemekte.

FAKÜLTE’NİN KALKINMA SÜRECİMİZE DE ÖNEMLİ KATKILARI OLACAK

Fakültenin kurulması ile ilgili açıklama yapan AK Parti Bingöl Milletvekili Cevdet Yılmaz,

"Sayın Cumhurbaşkanımızın bugünkü Resmi Gazetede yayımlanan Karar’ı ile kurulan Bingöl Üniversitesi “Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Fakültesi” hayırlı olsun.

Bingöl’ün termal kaynakları ve tabiat turizmi ile bütünleşen bu Fakülte’nin kalkınma sürecimize de önemli katkıları olacak. Kurulan Fakülte’nin geliştirilmesinde Bingöl Üniversitesi ile Hacettepe Üniversitesi arasında yakın işbirliği planlanmaktadır.

Modern hayatın koşulları düşünüldüğünde, bu Fakülte istihdam imkanları bakımından öğrencilerine önemli fırsatlar sunacaktır. Bu Fakülte ile Bingöl Üniversitesi geleceğe çok daha güçlü bir şekilde yürüyecektir.

Başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere, YÖK Başkanımıza, Rektör Hocamıza ve emeği geçen herkese teşekkür eder, kurulan yeni Fakülte’nin hayırlı olmasını dileriz" dedi. HABER MERKEZİ