Türkiye Tekel Bayileri Platform Başkanı Özgür Aybaş, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Philip Morris grubuna ait sigaralara ortalama 2 liralık zam geldiğini duyurdu.

Aybaş, zamlı fiyatların ise bugünden itibaren uygulamaya alındığını duyurdu.

Sigaralara gelen ortalama 2 liralık zam sonrası güncel fiyat listesi şöyle oldu:

Yeni yılın ilk zammı ise JTİ grubuna gelmişti. Buna göre Tekel Bayileri Yardımlaşma Derneği Başkanı Erol Dündar, JTİ grubuna ait sigaralara 1 TL ile 3 TL arasında zam geldiğini duyurmuştu.

Sigaranın başlıca zararları nelerdir?

Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre küresel çapta yaklaşık 1,2 milyar kişinin sigara kullandığı tahmin edilirken; sigara içen kişiler, kendilerine zarar verdikleri gibi çevrelerinde bulunan kişilerede zarar vermektedir. Bu duruma ise pasif içicilik denilmektedir. Peki sigaranın başlıca zararları nelerdir?

Bakan Duyurdu: Tarımsal Destek Ödemeleri Bakan Duyurdu: Tarımsal Destek Ödemeleri

Öncelikle sigaranın en büyük zararını %10-15 kilo eksikliği ve zeka geriliği ile anne karnındaki bebekler görmektedir.

Tütün içinde bulunan Karbonmonoksit, Nikotin, Katran gibi zararlı maddeler, akciğer kanseri başta olmak üzere solunum sistemi hastalıklarından olan bronşit ve amfizeme gibi hastalıklara neden olmaktadır.

Öte yandan sigarada bulunan Karbonmonoksitin kandaki oksijeni yok etmesiyle damarlarda kolestrol depolanmakta ve bunun neticesinde kalp krizi riski artmaktadır.

Sigara içmek ayrıca yemek borusu ile midede ülser ve kanama riskini artırmakta, pankreas kanseri riskini de kuvvetlendirmektedir.

Ayrıca, sigara içen erkeklerin içmeyenlere oranla ellerinde ve parmaklarında daha sık sararmalar görülmektedir.

Editör: MD MEDYA GROUP_