Bingöl’ün dünyaya açılan markası Binpınar su göğsümüzü kabartmaya devam ediyor.  Uluslararası Lezzet ve Kalite Enstitüsü'nün (International Taste Institute), Belçika’nın Brüksel şehrindeki merkezinde yapılan tadım değerlendirme etkinliğinde 20’den fazla ülkeden gelen, 15 aşçılık ve içecek derneğinden, aralarında Michelin ödüllü aşçıların da yer aldığı 200 şef ve sömeliye'nin görüntü, aroma, çeşni ve dokunsal boyutlar ile beraber ürünün ağızda bıraktığı tat da dahil olmak üzere bir dizi duyusal kriterlere göre yaptığı duyusal kör testlerin sonucunda Binpınar Su profesyonel tat uzmanlarının beğenisi ile 3 yıldız alarak “Sıradışı Ürün Ödülü’ne” (Superior Taste 3 Award)  layık görüldü.

ULUSLARARASI TAT VE KALİTE ENSTİTÜSÜ NEDİR?

Uluslararası Tat ve Kalite Enstitüsü (iTQi), 2005 yılından itibaren her sene, altmış yıldızlı şef ve altmış içecek tadım uzmanını, dünyanın dört bir tarafından gelen tüketici gıdalarını kapalı göz testine (kör tadım yöntemiyle) tabi tutmak için bir araya getiriyor.

Misyonunu; yiyecek ve içecekleri test etmek, üstün lezzetleri ödüllendirmek ve tanıtmak olarak belirleyen The International Taste and Quality Institute (iTQi), şef ve içecek tadım uzmanlarından oluşan dünyaca ünlü bir kuruluştur.

Tadım alanında kanaat liderlerinden oluşan jüri üyeleri, Avrupa’nın en prestijli mutfak ve içecek dernekleri arasından seçilmiştir. Duyusal değerlendirmede yüzde 70’in üzerinde olan ürünlere, dünyaca saygın “iTQi Üstün Lezzet Ödülü’ verilmektedir.

Bu, lezzetin üstünlüğünü ödüllendiren bir onaydır. Bu ödül, üreticilere bir yandan ürünleri hakkında dışarıdan uzman bir görüş almalarını, diğer taraftan da yeni müşteriler kazanmak ve ikna etmek için etkili bir iletişim aracına sahip olmalarını sağlamaktadır. Daha fazla kaliteye sahip olan ürünler ise, “Üstün Kalite Ödülü” ile taçlandırılmakta ve böylece yiyecek ve içecek endüstrisinin saygınlığını kazanmaktadır.

BEŞ KITADAN BİNLERCE ÜRÜN

Her yıl, Mart ayında içecek tadım uzmanları ve Nisan ayında ise şefler olarak bir araya gelen jüri, üç gün boyunca 120’den fazla ülkeden binlerce ürünü incelemektedir.

DUYUSAL ANALİZ

Testler sırasında, her ürün bireysel olarak gözler kapalı olarak test edilmekte ve titiz bir şekilde duyusal analiz prosedürüne göre ele alınmaktadır. Test eden uzmanlara kendi restaurantlarının standartlarına göre değil, eğer evlerinde olsalar bu ürünleri nasıl değerlendirecekleri sorulur. Değerlendirilen her ürün, duyusal analiz raporu için koku alma, görünüş, tadım, tadım sonrası, ürün dokusu gibi kriterlere göre, jüri üyeleri tarafından iyice incelenir. Daha sonra yorumlar yazılır ve eğer gerekliyse ürünün gelişimi için öneriler yapılır. Tadım oturumundan sonra, iTQi farklı derecelendirmelerden oluşan detaylı bir grafik hazırlar ve jüri üyelerinin katılımcı şirketlerin ürünleri için yaptığı yorum ve önerileri özetler. Bu bilgiler, üreticilerin Jüri’nin görüşlerini anlaması ve ürün gelişimin de potansiyel olabilecek alanlarda farkındalık yaratması bakımından çok önemli ve değerlidir. (HABER MERKEZİ)