Bingöl’ün ilk süpermarketlerinden olan Beymar, dededen toruna süre gelen, başarılı kimlikleri ile sektöre isimlerini kazıyan bir aile şirketi olarak hizmet vermeye devam ediyor. Çağın gereksinimine uyup Sanal Marketi kuran ilk Bingöl Marketi olması da, işlerine verdiği önemi bir kez daha gözler önüne seriyor. İstihdam noktasında ve yerel esnaflarla çalışmaları da Bingöl ekonomisine katkıları oldukça değerlidir. Bingöl’ün köklü kuruluşlarından olan Beymar’ın Yönetim Kurulu Üyesi Beyza Beyoğlu’nu dergimize konuk ettik.

MD PRESTİJ DERGİSİ ÖZEL RÖPORTAJ

FİRMANIZIN GEÇMİŞİNDEN BAHSEDER MİSİNİZ?

Firmamız geçmişi çok eski tarihlere dayalı olup tabiri caizse dededen toruna, babadan oğula aktarılan köklü, geçmişi sağlam temeller üzerine kurulan her daim üretken fikirleri kaliteli hizmet anlayışını kendine ilke edinen ve uzun yıllar içinde ayakta kalmayı başaran Bingöl’ün en eski toptancıları olan Beyoğlu Gıda olarak yıllarca yerel halkımıza toptan ticarette hizmet verdikten sonra 1999 yılında perakende sektörüne geçiş yaparak Beymar Market olarak halkımıza hizmet vermeye başladık. Akabinde ilk şubemiz olan Beymar’ı 1999 yılında Dörtyol merkezinde de açtık. Akabinde 2007 yılında Recep BEYOĞLU tarafından BEYAR Gıda Eğt. İnş. Turz. Doğalgaz Tar. Hay. Temz. Tic. San. Ltd. Şti. kuruldu. 2010 yılında ikinci şubemiz olan Beymar TOKİ’nin açılışını yaptık. Beş yıl faaliyet gösteren Dörtyol şubemizi kapatıp 2012 yılında ilk Avm’miz olan Beymar Avm’nin açılışını yaptık. BEY-AR’ın Şeref Başkanı Sn. Recep BEYOĞLU 2017 yılında vefat ettikten sonra BEY-AR Gıda’nın Yönetim Kurulu Başkanlığına Sn. Ayşe BEYOĞLU geçti. Yönetim Kurulu Başkan vekilliğini Sn. Yusuf BEYOĞLU, Yönetim Kurulu Üyeliğini de Sn. Beyza BEYOĞLU halen devam ettirmektedir. 2018 yılı sonunda Beymar Uydukent şubemizin açılışını yaptık. 2020 yılında marketler zincirimizin son halkası olan Beymar Kültür şubemizin açılışını yaptık.

1jpg

Perakende sektöründe tecrübeli ve kalifiye personelleri ile halen sektörde hizmet vermeye devam etmekteyiz. BEY-AR Gıda’nın kuruluş sürecinden itibaren ilkeli ve hakkaniyet çerçevesinde sektörde büyüyerek yoluna devam etmektedir. Son olarak alışverişin internete dönmeye başlamasının ardından, Bingöl’ün ilk sanal market uygulaması olan ve 2022 yılından itibaren müşterilerin bir Beymar avm sinde bulabilecekleri tüm ürünleri kapıda teslim hizmeti ile sunan Ebeymar Sanal Marketimizi de açtık. Bingöl’ün öncü, pazarını geliştiren, en geniş ve yaygın gıda e-ticaret sitesidir.

BEYMAR’IN BİNGÖL EKONOMİSİNE KATKISI NELERDİR?

Öncelikle yerel bir marka olduğumuz için mağazalarımızda satılan tüm ürünler Bingöllü toptancılar ve Bingöllü esnaflarımızdan temin etmekteyiz. En güvenilir ve en kaliteli ürünleri mağazalarımızda bulundurup halkımıza güvenle alışveriş imkânı sağlayan, güvenilir ürünler sunan büyük yerel bir ekip ile çalışmaktayız. Bingöl’de sanal şubemiz ile birlikte bulunan 5 şubemizdeki para döngüsü yine Bingöl piyasasında kendine yer buluyor. Yani Beymar’ın Bingöl ekonomisine katkısı; hem çalışanlar Bingöllü, hem Bingöllü toptancılar ile çalıştığımız için paramız yine Bingöl piyasasında dönüyor, Hem de market olan kazandığımız parayla yaptığımız/yapacağımız yatırımlar yine Bingöl sınırlarında oluyor. Bundan dolayı hem çalışanlarımız hem de müşterilerimiz olarak gerçek bir aile gibiyiz. Bu konuda yerel esnaflarımıza bizi yalnız bırakmayan müşterilerimize ve güçlü personel kadromuza sonsuz teşekkürlerimizi sunarız.

ULUSAL MARKETLERİN SEKTÖRÜNÜZE ETKİSİ OLDU MU? ULUSAL MARKETLERE BAKIŞ AÇILARINIZ NELERDİR?

Ulusal marketlerin perakende market sektörüne ve aynı zamanda birçok ticari işletme sektörünü ciddi anlamda zorlayan ve sayısı gün geçtikte artan şubeleşmede sınır tanımayan ve Bingöl gibi nüfusu az olan iller ve ilçelerde yerel esnaflarımızı ciddi ciro kayıplara uğratan ve rekabet etmeyi zorlaştıran bir kuruluş haline geldiği maalesef bir gerçektir. Halkımızın gerek yerel marketler gerekse diğer ticari işletmeleri koruyup ilimizin yerel esnaflarına sahip çıkması gerektiği düşüncesindeyiz. Ulusal marketler Bingöl toptancılarından malzeme almadığı gibi günlük cirolarının yüzde yüzünü genel merkezlerinin kasalarına koyuyorlar. Yani ulusal marketler zaten yerel esnaf için bir sorun, bunun yanı sıra Bingöl piyasasından aylık topladığı yaklaşık 40 milyon TL gibi büyük bir parayı Bingöl dışına çıkarıyorlar. Bu Bingöl için büyük bir sorundur. Ulusal marketlerin Bingöl’e katkısı yoktur.

1 (2)-3

BİNGÖL’ÜN İLK YERLİ SANAL MARKET UYGULAMASINI BAŞLATTINIZ. SİZİ BUNA İTEN SEBEP NE OLDU?

Sanal market uygulamamızı kurmamızdaki amaç: Bingöl halkının her ferdine en iyi hizmeti kapısına kadar götürmek, yeni istihdam yaratmak ve rekabet gücümüzü artırmak. Bunun yanı sıra Alışverişin de İnternette dönmesinden dolayı Bingöl halkını bu hizmetten mahrum bırakmak istemedik. Ebeymar Sanal Market, müşteri odaklı, güvenilir, teknolojik ve yenilikçi yapısı ile yaşam kalitesini ileriye taşımakta, market alışverişini hızlı, kolay ve keyifli bir hale getirmektedir. Internet’ten market alışverişini cazip hale getirerek, alışkanlıkları değiştirmek, müşterilerin market alışverişine ihtiyaç duyduğu noktada bir seçenek olarak akıllarına gelmek, Ebeymar Sanal Market’ten alışveriş yapmanın bir ayrıcalık olduğunu ve sağlayacağı kolaylık ve zaman kazandırması ile müşterilerinin yaşam kalitelerini arttıracağını bilmeleri amaçları arasındadır.

FİRMA OLARAK UZUN VADE HEDEFLERİNİZ NELERDİR?

Mirasçısı olduğumuz perakende sektöründe yöresel bazlı hizmetimizi e-ticaret ile online alışveriş olarak sanal markete taşıdık. Bundan sonraki süreçte; imkanlar dahilinde, Bingöl’de ihtiyaç duyulan noktalara yeni şubeler açarak halkımıza daha iyi hizmet vermek ve ciddi bir istihdam yaratmaktır. Hedefimiz, Beymar’ı bölgesel firmasına dönüştürerek bölgeye kaliteli ve güvenilir bir hizmet vermektir.

Editör: MD MEDYA GROUP_