MD PRESTİJ DERGİSİ ÖZEL RÖPORTAJ

KENDİNİZDEN BAHSEDERMİSİNİZ?

1971 Bingöl Doğumluyum. Evli ve 5 çocuk babasıyım. Antalya’da faaliyet gösteren Adaga A.Ş firmasında Yönetim Kurulu başkanıyım.

İŞ HAYATINIZDAN BAHSEDER MİSİNİZ?

İş hayatına genç yaşta başladım. Müteahhit, alt yapı ve üst yapı inşaatlarında çalışmalarım oldu. Bunlardan başlıcaları İGDAŞ Avrupa ve Anadolu yakası alt yapı işleri, İzmit kandıra arıtma tesisi, Erzurum Horosan arıtma tesisi, Şekerpınar Asi Gold Center inşaat yapım işi, tuzla park bahçe peyzaj düzenleme işi olarak söyleyebilirim. Yaklaşık 2 yıldır ise Adaga A.Ş firmasında Yönetim Kurulu başkanı olarak çalışmaktayım. Burada Türkiye’de ilk kez üretimini gerçekleştirmiş olduğumuz Kitosan hammaddesi üretmekteyiz. Bu hammadde karides gibi kabuklu deniz canlılarından elde edilmektedir. Kitosan ile geliştirmiş olduğumuz tarımsal kullanıma uygun fungisitler ve çeşitli bitki besleme ürünlerimiz mevcuttur. Bu ürünlerimiz sayesinde tarımda kullanılan kimyasal ilaçların önüne geçmekteyiz. Aynı zamanda üzerinde uzun yıllardır çalışmakta olduğumuz kanama durdurucu hemostatımız kitosan içerikli olup kanamalı bölge üzerinde yaklaşık 32 saniyede kanamayı durdurmaktadır. Şuan klinik çalışmada olan bu ürünümüzü de yakın sürede çıkarmayı hedeflemekteyiz. Türkiye’de bir ilk olup kendi laboratuvarımızda geliştirilen bu ürünlerimiz hem ülkemizin büyük bir ihtiyacını karşılamaya yönelik olup yerli ve milli sermaye ile ülke ekonomisine katkıda bulunmayı hedeflemektedir.

BİNGÖL’ÜN GURBETTE PARLAYAN YÜZÜ (2)BİNGÖL’ÜN GURBETTE PARLAYAN YÜZÜ (4)

İŞ İNSANI KİMLİĞİNİN YANI SIRA SİYASİ BİR KİMLİĞİNİZ DE VAR. SİYASET SİZİN İÇİN NE İFADE EDİYOR. MİLLETVEKİLİ OLMAYI DÜŞÜNÜYOR MUSUNUZ?

Siyaset aslında tanımı gereğincede toplumda farklı görüşte olan kişilerin uzlaştırılmasıdır. Bende bu uzlaşmada saygı, sevgi ve dayanışma çerçevesinde elimden geldiğince çalışmalarımı gösterdim. Siyaset hayatıma, 1988 yılında Bingöl Milliyetçi Hareket Partisi Merkez İlçe Teşkilatı’nda parti üyesi olarak 2000 yılına kadar faaliyet gösterdim. 2000 yılından sonra iş hayatıma ve aile yaşantıma İstanbul’da devam etmem nedeni ile fiilen Bingöl’de bulunamadığımdan resmi faaliyetlere katılamadım İstanbul’da gayri resmi olarak faaliyetlere katılmaya devam ettim. 2018 Yılı 27.Olağan Genel Seçimlerinde Milliyetçi Hareket Partisinden İstanbul 1.Bölgeden aday oldum. Şu an için yoğun bir iş tempom bulunmaktadır. Fabrikamızı daha büyüterek yeni yatırımlar yapma yönünde hedeflerim vardır. Bu doğrultu da siyasi çalışma içerisinde olmasam da ülkemi düşünerek işlerimi yapmaktayım. Partimin ve halkımın yanında olmaya gönülden devam ediyorum.

BİNGÖL’ÜN GURBETTE PARLAYAN YÜZÜ (3)

UZUN YILLAR ÖNCE BİNGÖL’DEN ÇIKTINIZ. ŞUAN Kİ BİNGÖL’E BAKTIĞINIZDA DEĞİŞİKLİK GÖRÜYOR MUSUNUZ?

Gelişen büyüyen dünyada her geçen gün yeni ihtiyaçlar doğmaktadır. Bundan dolayı gelişim ve değişim kaçınılmaz oluyor. Bingöl’de bu gelişimden nasibini almış ve her geçen gün de gelişmeye, büyümeye devam ediyor. Bende Bingöl’e fırsat buldukça gitmekteyim. Bingöl, tarihi ve kültürüyle beraber giderek büyüyen bir şehir. Yapılan projelerin ve çalışmaların giderek artmış olması gurur verici.

BİNGÖL’DE BİR YATIRIM PLANLAMANIZ VAR MI?

Şuan yapmış olduğum iş büyümeye açık yüksek potansiyeli olan bir iştir. Bu işe başlarken en büyük hedefim istihdam yaratmaktır. İstihdamı kendi ilinde, doğup büyüdüğü yerde yapınca daha anlamlı oluyor. Bu nedenle Bingöl’de bunu gelecek yıllar için planlama hedefim vardır. Bingöl benim memleketim ve her insan kendi memleketinde kendi insanın faydalı olmak ister. Ben de ilerleyen zamanlarda Bingöl için güzel yatırımlar yapmayı planlıyorum. Hatta derginiz aracılığıyla da bununla ilgili önemli görüşmeler yaptığımı da duyurmak isterim.

BİNGÖL’ÜN GURBETTE PARLAYAN YÜZÜ (1)

SİZCE BAŞARILI BİR YÖNETİCİ HANGİ VASIFLARA SAHİP OLMALIDIR?

Bence başarılı bir yönetici öncelikle “güven” vermelidir, güvenilir olmalıdır. Güvenilir olmayı biraz daha açmak gerekirse, dürüst olmak, ahlaklı olmak, işini iyi bilmek, iyi bir kafa yapısına sahip olmak, kısa ve uzun süreli perspektifleri iyi düşünülebilmek, sosyal aktiviteler içinde olmak, ekip çalışması ve birliktelikleri güven adına gerçekleştirmek, iş hayatında yapılan iş hakkında yorum yaparken, işi yapan personelin kişiliğiyle uğraşmamak diye sıralayabiliriz. Birlikte çalıştığım ekip arkadaşlarıma karşı her zaman güvenilir olmak benim yöneticilikteki ilk prensibimdir. Tabi başarılı bir yönetici olmak sadece Güven ile açıklanamaz. Mesela, mücadeleci olmakta çok önemlidir. Hayat insanın karşısına sürekli zorluklar çıkarır, ancak ben bu zorlukları hiçbir zaman bir engel olarak görmedim, daha da çok üstüne gittim. Benim hayatımda başarılı olmak çok önemli, çocukluğumdan beri başarılı olmayı severim. Hayatımın hiçbir anında belirli saatler arasında çalışan biri olmadım, daima 7/24 çalıştım. Bunun faydalarını da işimizde ulaştığımız başarı ile görüyorum. Hep çalışmak, işine sadık olmak, yılmadan engellerin üzerine gitmek çok önemli. Bu yüzden her ne iş olursa olsun tuttuğunu koparan biri oldum.

İŞ HAYATINA ATILAN GENÇLERE NELER TAVSİYE EDERSİNİZ?

Tecrübeli İnsanlara Kulak Vermeliler; Yeni bir işe atılırken ve girişimciliğe henüz başlamışken tecrübeli insanların deneyimlerine kulak vermek hiç kuşkusuz hata yapma oranlarını düşürecektir. Motivasyon, her gün aynı iştahla çalışmanızı ve kuralları uygulamanızı sağlayan etkendir. Kendinize Rol Model Bulun; iş adamlarının mutlaka çocukluğunda, gençliğinde ve hala örnek aldığı rol model insanlar vardır. Kendi düşünce ve davranış tarzınızı değiştirebilmeniz için mutlaka rol model bulmalısınız. Rol model sizin işinizi daha da kolaylaştıracaktır. Disiplin ve İrade Olmazsa Olmaz; İş adamlarından tavsiyeler aldıktan sonra, uygulamak için katı bir disiplin ile iradeye ihtiyacınız olacak. Başarının son halkası emin olun disiplinle, iradeden geçmektedir.

BİNGÖL’ÜN GURBETTE PARLAYAN YÜZÜ

SON OLARAK NELER SÖYLEMEK İSTERSİNİZ?

İş hayatım da yapmış olduğum çalışmaların her zaman kendi kişiliğime yakışan işler olmasını hedeflemişimdir. Bu doğrultuda yüksek emek gerektiren işler ve uzun uğraşlar sonucunda güzel ve doğru işler yaptığımı umuyorum. Yeniliğe önem veren ve ülke ekonomisine katkıda bulunacak işler için yatırımlarımı yapmaya devam edeceğim. Bugüne dek yapmış olduğumuz çalışmalarımızda emeği geçen herkese şükranlarımı sunarım. Saygılarımla.