Bingöl’de “kaybolma tehlikesi” altında olduğu bilimsel raporlara konu olan Zazacanın yaşaması için vatandaşlar, 10 Şubat’ta sona erecek olan seçmeli dersler için ailelere çocuklarının ana dilini seçmesi çağrısı yaptı.

UNESCO'ya göre, dünya üzerinde kaybolmakta olan dillerden 18 tanesi Türkiye'de bulunuyor. Bu diller arasında Zazaca'da bulunuyor.

Şu ana kadar 5 bin öğrencinin seçmeli ders olarak seçtiği ve kayıtların halen devam ettiği Zazacaya ilginin artması için İl Milli Eğitim Müdürlüğünün onayı ile yürütülen çalışma kapsamında akademisyenler ve öğretmenlerin yer aldığı 6 ekip okulları gezerek Zazacayı öğrenmeleri konusunda öğrencilere bilgilendirme yapıyor.

284 bin 174 nüfusa sahip ve 8 ilçesi olan Bingöl’de konuşulmadığı için kaybolmaya yüz tutan Zazacanın yaşatılması için vatandaşlar, devletin ve ailelerin duyarlı olmasını istiyor.

“DEVLET SAMİMİYSE BU KONUDA, ÖĞRETMENLERİN KÖY OKULLARINA VE DİĞER OKULLARA ATAMASINI YAPAR”

Bingöl Çevre Geliştirme Derneği Başkanı ve Emekli Ziraat Mühendisi Cuma Karaarslan  yaptığı açıklamada, şunları söyledi:

“Teknolojinin gelişmesi ve yeni okulların açılması ile birlikte yeni jenerasyon dillerine çok aşina değiller. Bu dilde okuma ve yazma olmayınca kendine ait hissetmiyor, kendi diline uzaklaşıyor. Bu dili sanki ilkelmiş gibi görüyor ve modern olarak Türkçe öğrenmeyi öncelikli görüyor.

İlgi fazla yok; iki nedenden kaynaklanıyor: siyasallaşmadan kaynaklı ve insanların bu dilden uzaklaştırılmasından kaynaklanıyor. Hükümet ve devlet samimiyse bu konuda, açtığı bölümlerde mezun olan öğretmenleri köy okullarına ve diğer okullara atamasını yapar ve bu çocuklar dillerini unutmaz. Böylelikle Zazacanın yok olması engellenir ve Zazaca kendini toparlar.”

Bingöl’de vatandaşlarda kendi dillerinin kutsal olduğunu ve herkesin buna sahip çıkması gerektiğini belirtiyor.

“ZAZACA ÇOK GÜZEL, DİLİMİZ KÜLTÜRÜMÜZ KAYBOLMASIN”

Okulda Zazaca seçmeli dersi okuyan öğrencilerden Yusuf Kaya Okay, “Adım Yusuf Kaya Okay, ben Zazacayı çok seviyorum, Zazaca çok güzel” dedi.

Mehmet Dağ, “Zazaca güzeldir, dilimiz ve kültürümüz kaybolmasın, çocuklarımız kültürümüzü öğrensin, biz istiyoruz ki dilimizi öğrensinler” diye konuştu.

Akif Kara, “Biz bu dili evde çocukken öğretmezsek bu çocuklarda hep Türkçe öğrenirlerse unuturlar. Zazacayı unutmasınlar ve öğrenmeye devam etsinler. Zazaca’mız çok güzel” şeklinde konuştu.

Ramazan Bulut, “Ben Zaza ve Bingöllüyüm, ben istiyorum ki dilimiz kaybolmasın herkes dilini sürdürsün, dilimiz kaybolmak üzere çocuklarını okula göndersinler Zazacayı  öğretsinler” ifadesine yer verdi.

“İLKOKULDAN BAŞLAMAK ÜZERE BU DİLİ ALSINLAR ÖĞRENSİNLER”

Mustafa Karaaslan, “Bizim nesilden sonrakiler dilini unuttular, umarım bu seçmeli dersler seçerlerse ve görürlerse bu dili öğrenir ve unutmazlar” diye konuştu.

Selahattin Aslan, “Biz Zaza’yız ama dilimiz kaybolmuş. Biz istiyoruz ki ilkokuldan başlamak üzere bu dili alsınlar öğrensinler, dilimiz ve kültürümüz bu sayede kaybolmasın” dedi.

Fahri Anıl ise “İlkokul, ortaokul, lise ve  Üniversite’de  Zazaca ders verilmesini istiyoruz, Zazacamız bu sayede gelişsin, gelenek ve göreneklerimiz kaybolmasın” diye konuştu. (HABER MERKEZİ)

Editör: MD MEDYA GROUP_