Bingöl Orman İşletme Müdürü İbrahim Börü, artan hava sıcaklıkları ve yangın vakalarına karşı alınan tedbirler kapsamında bir adet yangın söndürme helikopterinin Bingöl'de konuşlandırıldığını bildirdi.

Börü, yaptığı açıklamada, “Tarım ve Orman Bakanlığımız, Orman Genel Müdürlüğümüzce Elazığ Orman Bölge Müdürlüğümüze 1 adet Yangı Söndürme Helikopteri görevlendirilmiş olup Yangın Söndürme Helikopteri yangına hassasiyet durumu nedeni ile Bingöl Orman İşletme Müdürlüğümüz sınırları içerisinde konuşlandırılmıştır.

Yangına hassasiyet noktasında 2. Bölge grubunda olan İlimizde Yangın Söndürme Helikopterinin oluşu orman yangınlarına karşı daha etkin bir mücadele vermemizi sağlayacak olup 2 adet arazöz, 2 adet ilk müdahale aracı, Köylerimize konuşlandırdığımız 16 adet su tankeri, 1 greyder ve yangın söndürme ekiplerimiz ile yangın sezonuna hazırlanmış bulunmaktayız.

Vatandaşlarımızdan talebimiz ormanlık alanlarda piknik ateşi yakmamaları, anız yakmamaları, yolculuk esnasında sigara izmaritlerini yol kenarına atmayıp orman yangın riski oluşturacak benzer konularda daha bir hassasiyet içinde olup orman yangını veya yangın dumanı gördüklerinde ücretsiz olan 112 veya 177 yangın ihbar hattını aramalarıdır.” İfadelerine yer verdi. (HABER MERKEZİ)