Türkiye'nin milli teknoloji hamlesini gerçekleştiren Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST, Trabzon'da gerçekleştirildi. Türkiye'nin millî teknolojilerini geliştirmeyi, bilim ve mühendislik alanlarında yetişmiş insan kaynağını artırmayı hedefleyen TEKNOFEST yarışmalarında, Bingöl'den katılan ekipler adlarını finale yazdırmaya devam ediyor. TEKNOFEST 2022 Ulaşımda Yapa Zeka Yarışmasında 1900 takım arasından ilk 34 takım arasına girerek Finallere kalan Bingöl STEM Robokulüp takımı En İyi Takım Ruhu Ödülü aldı. İl Milli Eğitim Müdürü Halil Yücel, Bingöl STEM Robokulüp takımını tebrik etti.

İl Milli Eğitim Müdürü Halil Yücel, “Trabzon’da gerçekleştirilen Teknofest 2022 Ulaşımda Yapaz Zeka Yarışmasında 1900 takım arasından ilk 34 takım arasına girerek Finallere kalan Bingöl STEM Robokulüp takımımız En İyi Takım Ruhu Ödülü almıştır. Bingöl STEM Robokulüp takımımız Öğretmen ve öğrencilerimizi tebrik ediyorum. Teknofest 2022 Ulaşımda Yapay Zeka Yarışmasında 1900 takım arasından En İyi Takım Ruhu ödülünü  almaya hak kazanan  Bingöl STEM Robokulüp takımımız Doğu-Güneydoğu Anadolu bölgesindeki finale kalan tek lise takımı olmuştur. Roketten İnsansız Deniz Aracı (İDA) sistemlerine, Yapay Zekadan Akıllı Araç Teknolojilerine kadar 40 farklı kategoride düzenlenen TEKNOFEST 2022'de özgün projeleriyle yarışan Bingöl STEM Robokulüp takımımız Teknofest'e adlarını yazdırmayı başardı.”

Milli teknoloji hamlesi TEKNOFEST heyecanını Bingöl'de tüm okullara yayma gayretinde olduklarını ifade eden Yücel, “Geleceğin milli teknolojilerini bugünden tasarlayan, bilime sevdalı gençlerimiz özgün projeleriyle TEKNOFEST'te ilimizi temsil ediyorlar. İlk ve ortaokullardan başlayarak meslek liselerimizde, bilim sanat merkezlerimizde, Anadolu liselerimizde, imam hatip liselerimizde ve fen liselerimizde, öğrencilerimiz tasarladıkları projelerini bu platformda geliştirme ve sergileme fırsatını yakalıyorlar. Akranlarıyla aralarında teknoloji ve bilgi paylaşımı sağlıyorlar. Türkiye'de milli teknolojinin geleceği bu gençlerimizin ellerinde şekilleniyor. 30 Ağustos- 04 Eylül tarihleri arasında Samsun'da yapılacak olan final değerlendirmesine kalan Bingöl STEM Robokulüp takımımızı bir kez daha yürekten tebrik ediyorum.” dedi. (HABER MERKEZİ)