Bingöl’de peyzaj denilince akla ilk gelen isim tabiki Yılmaz Cansızoğlu’dur. Bingöl’de ve bölgede yaptığı çalışmalarla adından sıkça söz ettiriyor. İlk yıllarda peyzaj proje ve uygulaması, danışmanlık hizmetleri veren CNS Peyzaj, zamanla kendini yenileyerek ve sektördeki gelişmelere ayak uydurarak, bugün 15.000 m² lik alanda bitki üretimiyle Bingöl’e ve bölgeye hizmet vermeye devam etmektedir. Üretim, satış, uygulama ve danışmanlık hizmetlerini bir arada yürüttüğünden dolayı, çalışmaları en iyi sonucu vermektedir. Yeşilin yer aldığı her noktada faaliyet gösteren Yılmaz Cansızoğlu ile yaptığımız özel söyleşi…

MD PRESTİJ DERGİSİ ÖZEL RÖPORTAJ

SİZİ TANIYABİLİR MİYİZ?

1978 Bingöl’ün Genç İlçesi Doğanevler Köyü doğumluyum. İlk öğrenimi Genç’te ortaokul ve lise öğrenimimi ise Yozgat’ta tamamladım. İstanbul’da peyzaj sektörü ile tanışınca iş hayatına peyzaj sektöründe başladım ve halen peyzaj sektöründe devam ediyorum. Bingöl’ümüzde bu açığı görünce fidanlık kurdum ve çalışmalarıma Bingöl’de Siteler, Resmi İşler ve Çevre şehirlerimizin millet bahçelerini yapıyorum en son olarak şu anda genç millet bahçesi projemiz devam ediyor. Çalışan insanımızın ekiplerimizin Bingöllü olması ayrıca zevk veriyor. Her şey Bingöl için…

2 (2)-3

PEYZAJ ÇALIŞMALARINDA NELERE DİKKAT EDİYORSUNUZ?

Betonlaşmanın bu kadar hızlı olduğu Ülkemizde CNS Peyzaj olarak müşterilerimize maksimum konfor ve ferahlık yaratan tasarımlarımızla hizmet vermekteyiz. Amacımız keyif ile uzun yıllar kullanılabilecek alanlar yaratarak maksimum müşteri memnuniyeti sağlamaktır. Bu tasarımlarımızın detaylarında kalitesine güvendiğimiz malzemeleri kullanarak yüksek verim almaktayız. Bizim önceliğimiz her zaman müşteri memnuniyeti olmuştur.

PEYZAJ DÜZENLEMESİNDE YAPILMASI GEREKEN İŞLER VE ÖNCELİK SIRALARI NELERDİR?

Neye ne kadar ihtiyaç olduğu belirlenir. Planlama ona göre yapılır. Bahçenin basit ölçekte bir taslağı çizilir. Ve düşünceler kağıda aktarılır. Alt yapı çalışmaları ile başlanır. Drenaj- Toprak – Sulama sistemi Büyük ağaç – bitki dikimleri ve en son çim işlemleri yapılır.

2 (3)-3

BİTKİLERİN VE ÇİMİN SAĞLADIĞI KONFOR OLANAKLARI NELERDİR?

Bahçede görsel güzellik sağlamasının yanında toz , toprak kirliliğini de engellemiş olurlar. İstenmeyen görüntüleri kapatırlar. Ses, görüntü, gürültü perdesi olarak kullanılırlar. Yamaçlarda erozyon önleyici olarak toprağı kökleri ile tutarlar.

PEYZAJ KONUTUN DEĞERİNİ ETKİLER Mİ?

Peyzaj konutun değerini etkilemez mi? Hangimiz muhteşem bahçeli bir ev hayal etmedik. En mütevazi hayallerde bile hatta masallarda bile pembe panjurlu bahçeli bir evim oldun demedik mi? Dolayısıyla konutu alırken de bahçenizde yaptırdığınız yatırım sizin konutun değerini %10-25 arasında artırır.

BAHÇE BAKIM HİZMETİNİN FAYDALARI NELERDİR?

Bahçe bakımı öncelikle yaptırdığınız peyzaj düzenlemesinin devamı niteliğindedir. İstediğiniz güzellikte bir bahçe yaptırmış olun eğer bakım yaptırmazsanız bahçeniz kısa bir süre sonra sizi memnun etmeyen görüntüsüne kavuşacaktır. Bakım hizmeti erken tespitlerle birçok hastalığın ve olası bitki ölümlerinin önüne geçmektedir. Vaktinde budanan bitkilerin şekil almaları kolaylaşır. Gübreleme zamanında yapıldığında bitkileriniz besin eksikliği çekmediğinden hep güzel görünür.

BİR İŞ İNSANI VE İYİ BİR GÖZLEMCİ OLARAK, BİNGÖL’DE İŞSİZLİĞİ AZALTMAK İÇİN NELER VE NE TÜR PROJELER YAPILABİLİR?

İlimizde tarımdan hayvancılığa kadar her türlü üretim yapılarak işsizlik azaltılabilir Çevre yolunda bulunan boş arazilerden başlayabiliriz bu arazilerin ekilmesi biçilmesi ilimiz işsizlik sektörü için güzel bir yatırım olur. Üretimin desteklenmesi için teşvik verilmesi şarttır. Hayvancılık ve tarım birbirlerine bağlı sektörlerdir. Bunlar desteklendiğin de çalışan sayısı çok olur ve işsizlik düşer. Yalnız bunları doğru desteklememiz lazım. Kağıt üstü değil çalışan, üreten insanlarımızın bire bir bahçede, alanda takip edip üretime göre destek verirsek başarıya ulaşmamız mümkündür.

2 (4)-3

SON GÜNLERDE BİNGÖL’DE ADINIZ İŞ DÜNYASI VE SPOR KAMUOYUNDA SIK SIK GEÇİYOR. KISA SÜREDE BİNGÖLDE ÖNEMLİ BİR İSİM HALİNE GELDİNİZ. BUNDAN BİRAZ BAHSEDER MİSİNİZ?

Ben yapım itibari ile hep üretenin ve çalışanın yanındayım. Bingölümüzdeki fidanlıklarımızda yaklaşık 20 kişiyle çalışmaktayım. Fidan üretimi yapıp bunu satışa sunuyoruz. İlimizi de güzelleştiriyoruz. Şehirlerimiz güzelleşince ismimiz ön plana çıkıyor. Bu bizim için gurur verici. Spora gelince bal liginde bulunan Karlıovaspor ile Genç Muratsporumuza sponsor olduk. İki takımımızda çok sayıda taraftar var. Biz istiyoruzki ilimizde spor aktiviteleri çok olsun gençleri spora bağlayalım onları kötü alışkanlıklardan uzak tutalım. Spor kardeşliktir insanları birleştirme ve kaynaştırma aracıdır. Bu yüzden sporu seviyoruz ve tüm sporcularımızın yanında olmaktan gurur duyuyoruz.

SON OLARAK EKLEMEK İSTEDİĞİNİZ BİR ŞEY VAR MI?

Yeşilin yer aldığı her nokta bizim için değerlidir. Bu yüzden Yerel yönetimlerimizin Bingöl’ümüzün de yeşil kalmasını, estetik ve görsele uygun çalışmalar yapılmasını istiyorum. Bingölümüzü seviyoruz. Ve buna göre hareket edilmesini diliyorum. Son olarak; İlimizi temsil eden insanlarımızın Bingölümüze daha sık gelip halkımızı dinlemeleri, onların dertlerine, tasalarına, kederlerine ve acılarına ortak olmaları ve onlarla birlik olmalarını diliyorum. Her şey Bingöl için…

Editör: MD MEDYA GROUP_