Aksa Elektrik, 2022 yılı nisan, mayıs, haziran dönemlerine ait elektrik tüketim oranlarını açıkladı. Şirketten yapılan açıklamaya göre, Bingöl, Elazığ, Malatya ve Tunceli illerini kapsayan Fırat bölgesinin toplam elektrik tüketimi bir önceki yılın aynı dönemine göre düşerken, Çoruh bölgesinin toplam elektrik tüketimi arttı. 

Bingöl, Elazığ, Malatya ve Tunceli illerinde toplam elektrik tüketimi yaklaşık yüzde 2,5 oranında azalırken, Artvin, Giresun, Gümüşhane, Rize ve Trabzon illerinin bağlı bulunduğu Çoruh bölgesinde, elektrik tüketimi yüzde 3,5 oranında arttı.

MESKENLERDE ELEKTRİK TÜKETİMİ AZALDI

Bu yılın ikinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla Çoruh bölgesindeki meskenlerde toplam elektrik tüketimi yaklaşık yüzde 8 oranında azalırken Fırat bölgesinde ise bu oranın yaklaşık yüzde 2,5 olduğu gözlendi. 

Mesken abone gruplarına il bazında bakıldığında da yılın ikinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre, tüm illerin elektrik tüketiminde düşüş yaşandığı kaydedildi.

Çoruh bölgesinde; Artvin’de yüzde 8, Giresun’da yüzde 9, Gümüşhane’de yüzde 10, Rize’de yüzde 10 ve Trabzon’da ise yüzde 6 oranlarında azalma görüldü.

Fırat bölgesinde; Malatya’da yüzde 2, Elazığ’da yüzde 1, Tunceli’de yüzde 6 ve Bingöl’de ise yüzde 5,5 oranlarında düşüş yaşandı.

TUNCELİ’DE TOPLAM ELEKTRİK TÜKETİMİ ARTTI

Fırat bölgesinde Tunceli; Çoruh bölgesinde ise Gümüşhane ve Trabzon toplam elektrik tüketimi artan iller oldu.

Tunceli’de elektrik üretimi yüzde 10 oranında artarken, elektrik tüketimi Bingöl ve Malatya’da yüzde 3,5, Elazığ’da da yüzde 2 oranında düşüş yaşandı.

Çoruh bölgesinde bu azalış oranları Artvin’de yüzde 3, Giresun’da yüzde 2,5 ve Rize’de yüzde 3,5 olarak gerçekleşti.

2022 yılının ikinci çeyreğinde toplam abone sayısı Fırat bölgesinde bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yaklaşık yüzde 3 oranında azalırken Çoruh bölgesinde yaklaşık yüzde 2,5 oranında arttı. (Haber Merkezi)