Yaşanılan depremlerin ardından Bingöl’de DASK yaptıranların sayısı giderek artıyor. DASK fiyatı da geçen yıla oranla yüzde 50'ye yakın artış gösterirken, yapının yanı sıra evini eşyasıyla birlikte sigortalayanlar da giderek çoğalıyor

Merkez üssü Kahramanmaraş'ın Pazarcık İlçesi olan büyük depremlerin ardından uzmanların yaptığı uyarılarla birlikte mülk sahipleri, Zorunlu Deprem Sigortası (DASK) için sigorta şirketlerine koştu.

Konutlar; yapım yılına ve bina kat sayısına göre sınıflandırılırken, fiyatlar da buna göre şekilleniyor.  5 katlı, 1 yaşındaki bir binada yer alan 150 metrekarelik bir dairenin geçen yılki Bayındırlık birim fiyat esasına göre DASK fiyatı 222 TL iken, 1 Ocak 2020 itibariyle bu rakam 600 TL ile 800 TL arasında değişiyor.

BİNGÖL DASK'TA İLK SIRADA

Daha önce tercihe bağlı yapılan ancak deprem gerçekliği karşısında yapılan düzenlemelerle zorunlu halen gelen DASK, özellikle elektik aboneliğinde mecburi olarak yaptırılıyor. 1 Mayıs 2003 depreminden sonra dönüşüm nedeniyle yapıların önemli ölçüde yenilendiği Bingöl'de, bu zorunluluğun da etkisiyle DASK yaptıranların oranı giderek arttı. 2020 itibariyle 30 Bin 780 konutun olduğu Bingöl'de 22 Bin 267'sinin DASK güvencesi bulunuyor. Buna göre, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi illeri içerisinde yüzde 72 ile en fazla DASK yaptıran il, Bingöl oldu.

Kahramanmaraş depremi sonrası sigorta şirketlerinin yolunu tutan mülk sahiplerinin yanı sıra evini tüm eşyasıyla birlikte sigortalayanlar da çoğunlukta. (GENÇ HAVADİS)

Editör: MD MEDYA GROUP_