Kahramanmaraş'ta yaşanan ve 11 ilde yıkısı hasara yol açan depremlerin ardından uzmanların ısrarla uyardığı Bingöl'de yürütülen tedbir çalışmaları kapsamında 15 eğitim kurumunda tahliye işlemleri yapıldı.

Çalışmalardaki son durum hakkında konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Halil Yücel, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü hasar tespit ekiplerinin incelemelerini sürdürdüğünü, çıkan her sonuca göre gerekli girişimlerin uygulandığını belirtti.

4 OKUL YIKILACAK

Hasar tespit çalışmaları kapsamında Bingöl merkez Atatürk, Murat, Güveçli ilk ve ortaokulu binaları ile Genç İlçesi'ndeki İnönü Ortaokulu binası için yıkım kararı alındığını belirten İl Milli Eğitim Müdürü Halil Yücel; “Şuana kadar yapılan incelemelerde 15 eğitim kurumumuzla ilgili tahliye kararı alınmış olup, bunlardan dördü, Bakanlığımızın daha önce de gündeminde olan ve bu süreçte öne alınan kararı çerçevesinde yıkılacaktır. Tahliye edilen diğer eğitim kurumlarımızla ilgili de kapsamlı bir risk analizi çalışması yapılacak ve sonucunda raporlar neyi gösteriyorsa, ona göre gerekli karar alınıp işlem yapılacak. Yıkım işlemleriyle ilgili İl Özel İdaresi tarafından ihaleye çıkılacak yakında. Süreç işliyor, tüm okullarımızda taramalar yapılıyor. Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü raporları geldikçe gerekli çalışmaları uyguluyoruz, uygulamaya da devam edeceğiz” dedi.

BAKANLIK HEYETİ BİNGÖL'E GELECEK

“Yıkılacak okulların yenilenmesiyle ilgili süreç nasıl işleyecek?” şeklindeki soruya “Milli Eğitim Bakanlığı İnşaat Emlak Genel Müdürümüzle görüşüyor, süreci tüm yönleriyle inceleyerek titizlikle yürütüyoruz” sözleriyle yanıtlayan Yücel, şunları söyledi;

“Kahramanmaraş merkezli depremlerin hemen ardından okullarımızla ilgili kontrol sürecini anında devreye aldık. İlk günden beri Bakanlığımızla iletişim halindeyiz, onlar da Bingöl'ü gündemlerinden hiç düşürmediler. Raporları ve gelişmeleri anlık paylaşıyoruz. Yakında Bakanlıktan bir heyet Bingöl'e gelecek ve süreci yerinde görerek takip edecekler. Bakanlık heyeti geldiği zaman yıkılacak okulların yeniden yapımı, tahliye edileceklerden yenilenmesi gerekenler ile onarım gibi tüm detayları tüm yönleriyle masaya yatırıp bir karara varılacak. Hedefimiz, okullarımızla ilgili yapı stoğumuzu tümüyle yenileyip güçlü yapılara dönüştürmek. Bir tek öğrencimizin tırnağının dahi kanamaması temel önceliğimizdir. Gerekli makamlardan bilgi alınmadan yapılan her değerlendirme, gereksiz paniğe sebep olacak, deprem korkusuyla baş gösteren endişeleri istemsiz boyutlara taşıyacaktır. Halkımız bilmelidir ki, öğrencilerimizin, öğretmenlerimizin ve çalışanlarımızın can güvenliği her şeyden önemlidir bizler için. Bu hususta tüm hassasiyet ve titizliği göstermekteyiz. Şuana kadar alınabilecek tedbirleri aldık, bundan sonra da incelemeler doğrultusunda almaya devam edeceğiz.” (Haber Merkezi)

Editör: MD MEDYA GROUP_