Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin etkilediği illerde vatandaşların temel ihtiyaçlarını karşılamak için seferberlik ilan eden Umut Kervanı Vakfı, başlattığı yardım çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

Yaptığı hayırlı hizmetlerle adını duyuran Umut Kervanı Vakfı Üyesi Bingöl Umut Kervanı İnsani Yardım ve Eğitim Kültür Derneği (Bingöl Umut Kervanı Derneği), Şubat ayına ait faaliyet raporunu açıkladı.

GÖNÜLLERE DOKUNULDU

Yapılan çalışmalarla ilgili yazılı açıklama yapan Bingöl Umut Kervanı Yönetim Kurulu Üyesi İlhami Demir “2023 yılı Şubat ayında;  128 aileye 80 bin 254 TL tutarında gıda yardımı, 37 aileye 88 bin 92 TL değerinde elbise yardımı, 46 aileye 183 bin 181 TL değerinde ev eşyası yardımı, 35 aileye 7 bin 920 TL tutarında kırmızı et yardımı, 6 aileye 7 bin 60 TL değerinde odun yardımı, 42 aileye 66 bin 645 TL nakit (para) yardımı, Malatya İline 352 bin 834 TL, Adıyaman İline 80 bin 98 TL ve Kahramanmaraş İline 42 bin 116 TL değerinde gıda, battaniye, elbise ve ısıtıcı yardımında bulunduk. Toplamda 295 aileye ve deprem bölgelerine 908 bin 192 TL değerinde ayni ve nakdi yardımda bulunduk” dedi.

YARDIMLAR DEPREM BÖLGELERİNE ULAŞTIRILDI

Bingöl Umut Kervanı Derneği olarak 48 ekip ve 250 kişilik insan gücüyle deprem bölgesinde çalışma yürüttüklerini kaydeden Demir, “Bingöl Umut Kervanı Derneği olarak depremin hemen ardından, Malatya ve Adıyaman İllerimizde bulunan Umut Kervanı Vakfı'na bağlı İnsani Yardım Derneklerimiz aracılığı ile yardımlar ulaştırılarak dağıtılmıştır. Umut Kervanı Vakfı’nın çağrısı üzerine Bingöl Umut Kervanı Derneği olarak acil yardım çağrısına hemen destek olduk. Bingöl Umut Kervanı Derneği, Avrupa Yetim-Eli, Yetimler Vakfı ve İHO EBRAR olarak depremzede vatandaşlarımıza ‘Umut Olmaya’ devam ediyoruz.  Deprem bölgelerinden Malatya ve Adıyaman İlleri başta olmak üzere 48 ekip ve 250 kişilik insan gücüyle yardım için ekiplerimizi gönderdik. Ekiplerimizi halen deprem bölgelerine göndermeye devam ediyoruz. Ekiplerimiz tarafından sıcak aş ikramı yapılmış olup, Umut Kervanı Vakfımız koordinasyonunda yardımların dağıtımlarını gerçekleştiriyoruz. Ekiplerimiz içerisinde aşçılarımızda mevcuttur” diye konuştu.

DEPREMZEDELERİN YÜKLERİNİ HAFİFLETMEYE ÇALIŞTIK

Yardım çalışmalarının aralıksız sürdürüldüğünü vurgulayan Demir, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Bingöl Umut Kervanı Derneği olarak Şubat ayında yaptığımız yardımlar kapsamında İlimizdeki ihtiyaç sahiplerine ve depremden etkilenen vatandaşlarımıza elimizden gelen yardımları ulaştırmaya çalıştık. 6 Şubat'ta yaşanan depremden dolayı dernek üye ve gönüllülerimiz teyakkuza geçerek deprem bölgelerine ayni ve nakdi yardımlarımızı yaparak tamamıyla alarm durumuna geçtik. Deprem felaketinden sonra vatandaşlarımıza yardım çağrısında bulunduk. Vefakar ve cefakar halkımız bu çağrımıza duyarsız kalmayarak, elinden gelen yardımları ve bağışları yapmaya başladı. Bizler ivedilikle deprem bölgesine yapılan yardımları göndererek oradaki kardeşlerimizin yaralarına merhem olmaya çalıştık. Ayrıca ilimize gelen depremzede ailelerimize gerekli yardımlar yapıldı. Tüm üye ve gönüllülerimiz ile birlikte yardımlarımızı aralıksız olarak sürdürüyoruz. Deprem bölgelerine gönüllü ekiplerimizi dönüşümlü bir şekilde göndererek, çalışmalarımızı devam ettiriyoruz. Rabbimize hamdolsun güzel çalışmalar yaptık ve yapmaya da devam edeceğiz.”

DESTEK VERENLERE TEŞEKKÜR EDİLDİ

Demir, “Depremzede aileler halen ilimize sığınmakta ve ev kiralamaktalar. Bizler de sizler sayesinde bağışlarınızı ulaştırmaya devam ediyoruz. Siz duyarlı halkımızdan bağışların devamını diliyoruz. Rabbimiz bu konuda bağışta bulunan yardım eden ve elinden geleni yapan halkımızdan razı olsun. İnşallah bizler de yardımlarımıza imkanlarımız ölçüsünde devam edeceğiz. Desteklerinizle, depremden etkilenen vatandaşlarımızın yaralarını birlikte sarmaya devam edelim. Son olarak acil çağrımıza destek veren hayırseverlerden Allah razı olsun, kendilerine teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu. (Haber Merkezi)

Editör: MD MEDYA GROUP_