Türkiye’de ve dünyanın birçok yerinde yaptığı yardımlarla zengin ve fakir arasında hayır köprüsü vazifesi üstlenen Umut Kervanı Vakfı, Ramazan ayında birçok hayırlı faaliyete imza attı. Umut Kervanı Vakfı, yaptığı çeşitli yardımlarla binlerce ailenin ihtiyacını karşıladı.

Yaptığı hayırlı hizmetlerle adını duyuran Umut Kervanı Vakfı Üyesi Bingöl Umut Kervanı İnsani Yardım ve Eğitim Kültür Derneği (Bingöl Umut Kervanı Derneği), 2024 yılı Mart Ayına ait faaliyet raporunu kamuoyuyla paylaştı.

Her geçen gün çalışma halkalarını genişleten Bingöl Umut Kervanı Derneği, mazlum ve muhtaçların adeta umudu haline gelerek; yardımlarla muhtaç, kimsesiz, fakir ve yetimlerin ihtiyaçlarını hafifletmenin gayreti içerisinde çalışmalarını yürütüyor.

Fakir ve muhtaçlar ile zenginler arasında köprü vazifesi gören Bingöl Umut Kervanı Derneği, kentteki yardıma muhtaç insanlara kardeşlik elini uzatmaya devam ediyor.

‘Ramazan Umut Olsun’ sloganıyla çalışmalarını yürüten Bingöl Umut Kervanı, Ramazan ayında binlerce aileye gıda paketini dağıttı.

1 MİLYON 602 BİN 762 TL YARDIM YAPILDI

Yapılan çalışmalarla ilgili gazetecilere açıklamalarda bulunan Bingöl Umut Kervanı Derneği Başkanı Murat Yıldırım, “2024 yılı Mart Ayı’nda; 28 aileye 37 bin 140 TL değerinde kırmızı et yardımı, 5 aileye 24 bin 500 TL ev eşyası yardımı, 926 aileye 563 bin 739 TL değerinde gıda yardımı, 17 aileye 50 bin 210 TL değerinde giyim yardımı, 1 aileye 4 bin 400 TL değerinde halı yardımı, 1 aileye 1.923 TL değerinde mutfak eşyası yardımı, 87 aileye 104 bin 850 TL nakit para yardımı ile toplamda 1.065 aileye 786.762 TL tutarında ayni ve nakdi yardım yapılmıştır. Ayrıca Gazze’ye 816 bin TL para gönderilmiştir. Genel toplamda 1 milyon 602 bin 762 TL yurt içi ve yurt dışı yardım yapılmıştır” dedi.

RAMAZANIN BEREKETİ UMUTLARI YEŞERTİ

Bingöl Umut Kervanı Derneği olarak Ramazan Ayı hazırlıklarına günler öncesinden başladıklarını kaydeden Yıldırım, tespit edilen ihtiyaç sahiplerine erzak, nakit, giyim, ev eşyası, kırmızı et ve nakit olmak üzere çeşitli yardımlar yaptıklarını belirtti.

YARDIMLAR RAMAZAN SONRASI DA DEVAM ETMELİ

Çocukların Filistin konusunda çok daha duyarlı olduğunu vurgulayan Yıldırım, yardım kampanyasına minik yüreklilerinde katkıda bulunduklarını ifade ederek, “Bingöl halkı ve minik kardeşlerimiz ellerinden geldikçe Yurtiçi ve yurt dışı bağışlarını yaptılar. Minik kardeşlerimiz de bu çağrıya duyarsız kalmayıp Gazze için biriktirmiş olduğu kumbaralarını ve gıdalarını alıp Bingöl Umut Kervanı Derneği’ne getirip bağışta bulundular. Allah bu minik yürekli kardeşlerimizin sayısını artırsın. Bizler de elimizden geldikçe en kısa sürede bu bağışlarını muhtaç olan ailelerimize verdik ve vermeye de devam ediyoruz. Cenabı Allah bu mübarek günlerde dualarımızı kabul buyursun. Özellikle Gazze’de, Araka’'da, Doğu Türkistan’da zulüm ve işkence altında olan kardeşlerimize hayırlı çıkış kapıları nasip eylesin.

Vali Usta, İl Genel Meclisine İade-İ Ziyarette Bulundu Vali Usta, İl Genel Meclisine İade-İ Ziyarette Bulundu

Umut Kervanı olarak yardımlaşma adına hayırsever kardeşlerimize çağrımız, Ramazan ayından sonra da bağışlarını yapmaya devam etsinler. Unutmayalım ki Peygamberimiz Sallallahu Aleyhi ve Sellem bir hadisi şeriflerinde: “Yarım Hurma dahi olsa kendinizi ateşten koruyunuz” diye buyurmaktadır” diye konuştu.

ÇALIŞMALARIMIZ DEVAM EDİYOR

Bingöl merkez ve İlçelerde çalışma yürüttüklerini kaydeden Yıldırım, “Bildiğiniz üzere Bingöl Umut Kervanı Derneği olarak kurulduğumuz günden bu güne en aktif şekilde yetimlere ve muhtaçlara ulaşmaya çalıştık. Hayırseverlerin sadaka, infak, bağış ve zekatlarını yetim ve muhtaçlara ulaştırdık. Bingöl’de 15 mahallemizde tespit ettiğimiz yüzlerce ailemize gıda kolisi ulaştırdık. Bingöl Umut Kervanı Derneği ailesi olarak bizler elimizden geldikçe çalışmalarımıza hız vermekteyiz. Dernek olarak dört koldan çalışmalar yürütmekteyiz. Hayırseverler ile ihtiyaç sahibi ailelerimiz arasında köprü vazifesi görmeye devam ediyoruz. Bingöl merkez ve köyleri ile Genç, Solhan ve Karlıova İlçelerimizde çalışmalar yürüttük. Elimizdeki imkanlar ölçüsünde bir yandan ekonomik süreçten etkilenen vatandaşlarımıza, diğer yandan da ihtiyaç sahibi olanlara yardımcı olmaya gayret gösterdik. Bizler elimizden geldikçe bu kutlu yolda çalışmalarımıza devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

YARDIMLARIMIZ SÜREKLİ OLSUN

Yıl içerisinde 12 ay boyunca sürekli olarak tespit edilen mağdur ve ihtiyaç sahibi ailelere ulaşmaya çalıştıklarını belirten Yıldırım, şunları söyledi: “Malından mülkünden fakirlere ve yoksullara yardım etmek ihsandır. Bizler Bingöl Umut Kervanı Derneği çalışanları üyeleri ve gönüllü üyelerimiz ile teşriki mesai yaparak. Mübarek Ramazan ayında gelen yardımlar oranında ihtiyaç sahibi ailelere yardımları ulaştırdık. Bizler elimizden geldikçe hayırsever vatandaşlarımızın yardımları ile tespit ettiğimiz depremzede, fakir, mağdur, dul, yetim ve muhtaç ailelere ayni ve nakdi yardımlarda bulunduk. İnanıyoruz ki bu gemide kaptanıyla, tayfasıyla hepimiz bu gemiyi sağlıklı ve huzurlu olarak karaya oturtma çabasındayız. Bunun için sadece Ramazan ayında değil, üç aylarda değil, yılın on iki ayında Peygamber (s.a.v)’i bir ahlak olan muhtaç insanlara yardım edinmeyi kendimize ve ailemize veren el olmayı her daim telkin etmeliyiz. Bu çalışmalarda emeği geçen herkesten Allah razı olsun.”

BİZE ULAŞIN

Yıldırım, son olarak kendilerine ulaşmak isteyen hayırseverler için iletişim bilgilerini şu şekilde paylaştı:

“İrtibat Telefon: 0545 221 87 48 / 0426 214 69 70

Yeşilyurt Mahallesi Mehmet Akif Ersoy Caddesi İş gören Otomotiv Apt. B/Blok No:22/14 BİNGÖL”

Editör: MD MEDYA GROUP_