Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) 53. TÜBİTAK 2204-A Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Türkiye finallerinde Bingöl’den üç proje ödül aldı. Bingöl Bilim ve Sanat Merkezi öğrencilerinin ‘Dilocan’ isimli projesi Türkiye üçüncüsü olurken, TBMM Vakfı Bingöl Fen Lisesi öğrencilerinin hazırladığı 'Agrovert Dikey Tasarım Sistemi’ projesi ve TBMM Vakfı Bingöl Fen Lisesi ve Karşıyaka Anadolu Lisesi öğrencilerinin hazırladığı ‘Capti Göz’ projesi teşvik ödülü kazandı.

 İl Milli Eğitim Müdürü Halil Yücel, başarılı öğrencileri tebrik ederken yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Ankara'da Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılımı ile gerçekleştirilen ödül töreni sonrasında bir projemiz Türkiye üçüncülüğü, iki projemiz ise Teşvik ödülü almaya hak kazanmıştır.

Bingöl Bilim ve Sanat Merkezinden öğretmenimiz Çağrı Bağbars'ın danışmanlığında öğrencilerimiz Begüm Neva Yüksel ve Muhammed Mustafa Altınsoy'un yaptıkları Dilocan isimli proje Türk Dili ve Edebiyatı alanında Türkiye üçüncülüğü, Bingöl STEM ve Bilim Merkezinden Burak Efe öğretmenimizin danışmanlığında TBMM Vakfı Bingöl Fen Lisesi öğrencileri Abdulkadir Ozman, İbrahim Ahmet Aydın ve Yusuf Ali Korkulu'nun yaptıkları Agrovert Dikey Tarım Sistemi isimli proje Teknolojik Tasarım alanında Teşvik Ödülü ve Bingöl STEM ve Bilim Merkezinden Ahmet Bağbars'ın danışmanlığında TBMM Vakfı Bingöl Fen Lisesi ve Karşıyaka Anadolu Lisesi öğrencileri Ömer Faruk Koşar ve Muhammed Yuşa Becerikli'nin yaptıkları Capti Göz isimli proje Yazılım alanında Teşvik Ödülü almışlardır.

TÜBİTAK yarışmalarına katılım sağlayan bu öğrencilerimiz gelecekte ülkemizin mimarları olacaklar. Dolayısıyla ben bu çalışmalara gönüllü olarak katılan, mihmandarlık eden öğretmenlerimizi de tebrik ediyorum. Onların alın teri, desteği olmadan bu çalışmalar olmaz. Emeği geçen tüm öğretmen ve öğrencilerimizi kutluyor başarılarıyla gurur duyuyoruz.” (HABER MERKEZİ)

Editör: MD MEDYA GROUP_