İHH, 27 yıllık tecrübenin verdiği güvenle Ramazan 2019 çalışmalarına “Ramazan Birlikte Güzel” sloganıyla devam ediyor. Bingöl İHH, Ramazan boyunca 6 bin kişiye hayırseverlerin yardımlarını ulaştıracak.

 

Her yıl olduğu gibi bu yıl da Türkiye’de ve dünyada yetimler, mülteciler ve ailelerine destek olunacak, yetim iftarları düzenlenecek, yetimlere eğitim yardımları yapılacak, bayramlık giysiler hediye edilecek, kumanyalar dağıtılacak, iftar sofraları kurulacak, ihtiyaç tespit edilen durumlarda yetimler için nakdi yardımlarda bulunulacak.

 

İnsani Yardım Vakfı (İHH), Ramazan yardımlarını dünyanın dört yanına götürürken, Bingöl halkını da unutmadı. İHH, Ramazan yardımı kampanyası kapsamında Bingöl’de muhtaç ve fakir ailelere Ramazan paketi dağıttı. Kuru gıda, yağ, şeker ve kahvaltılık ürünlerinden oluşan yardım kolileri, Bingöl İHH tarafından önceden tespit edilen maddi durumu yetersiz aileler, mülteciler, yetim aileler ile yatalak hastalara ulaştırıldı.

 

30 kişilik bir ekiple ramazan ayında çalıştıklarını ifade eden Bingöl İHH Başkanı Muhittin Gili, çalışmaların titizlikle yapıldığını belirterek, “Yardımlarımızı yaparken insanların rencide olmamasına dikkat ediyoruz. Yardımları yaparken önceliğimiz bilinmeyen, kendini açığa vurmayan fakirleri tespit edip onlara ulaşmak ve bununla birlikte yetim ailelere ulaşıp onlara yardım elimizi uzatıyoruz. Ramazan ayında yaklaşık 6 bin kişiye yardım yapacağız. Ramazan süresince de yoksul kardeşlerimize yardım ulaştırmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

 

TÜM DÜNYADA YAPILMASI GEREKEN DAHA NİCE İYİLİKLER VAR

Gili: “Her Ramazan ayında olduğu gibi bu Ramazan’da da umudu, kardeşliği, iyiliği paylaşıyoruz; iyiliklerinizi bereketlendirmek için çalışıyoruz. Çeyrek asrı aşkın bir süredir her Ramazan ayında iftar sofraları kuran, kumanya ve gıda dağıtımları yapan, bağışçıların zekât, sadaka, fitre ve bağışlarını; savaş, işgal ve doğal afet bölgelerindeki ihtiyaç sahiplerine uzak yakın demeden ilk elden ulaştıran İHH, bu yıl yine yetimlerin ve ihtiyaç sahiplerinin yüzünü güldürerek toplamda 3 milyon ihtiyaç sahibine ulaşmayı hedefliyor. “Ramazan Birlikte Güzel” sloganı ile beş kıtaya uzun ve zorlu yolculuklar yapacak olan İHH ekipleri, 27 yıllık tecrübenin verdiği güvenle ulaştıkları bölgelerde yardıma muhtaç insanların, mültecilerin, yetim ailelerinin kapılarını çalacak, Ramazan bereketini uzak bölgelere taşıyacak. Savaş, doğal afet ve benzeri sebeplerle yetim kalmış milyonlarca çocuğu yalnız bırakmamak için 27 yıldır var gücümüzle çalışıyoruz. Yetimlerin daha güzel bir dünyada güven içerisinde yetişebilmeleri için sağladığınız katkılarla çocuklarımıza eğitimden sağlığa destek oluyor, hediye ettiğiniz bayramlıklarla sevindiriyoruz. Onların güzel bir gelece sahip olabilmeleri için ne gerekiyorsa yapıyoruz. 27 yıl boyunca Ramazanlarımızın nasıl geçtiğini soracak olursanız deriz ki, iftar sofrası kuramayan nice ihtiyaç sahibi için iftar sofraları kurduk, gezici aşevimizle sofralara sıcak aş olduk. 27 yıldır her Ramazan ayında uzakları yakın ettik. Geçmişimizden kuvvet alarak 27 yıl boyunca derdi olanla dertlendik, içinde işgalin, zulmün, yalnızlığın, çaresizliğin olduğu nice hikâyeler dinledik. Hep bu hikâyelerin mutlu sonla bitmesini istedik; cesaret vermek istedik; sorunlara çözüm aradık ve siz değerli gönül dostlarımızla dünyanın dertlerini paylaştık. Ramazan’ın bereketiyle, hayırla, iyiliğiyle ve duasıyla azimle yürümeye devam ediyoruz. Geçirdiğimiz 27 yılın ardından hâlâ yolun ne kadar başında olduğumuzu görüyor ve sizinle birlikte alacağımız nice 27 yıllar olduğuna inanıyoruz. Çünkü tüm dünyada yapılması gereken daha nice iyilikler var. Sesimizi siz bağışçılarımız ve gönüllülerimizle birlikte yükselttik ve gök kubbenin altında hoş bir seda bırakmak için sizlerle daha güzel bir dünya için yolumuza devam ediyoruz” diye konuştu.

 

KRİZ BÖLGELERİNE ÖNCELİK

İHH’nın genel çalışmalarına da değinen Gili, “İHH, bu Ramazan ayında, dünyada 120 ülke ve bölgede, Türkiye’de 81 ilde ihtiyaç sahiplerine yardım ulaştıracak. 150 bin kişi, hayırseverlerin fitre ve fidye bağışlarından faydalanacak. İHH’ya emanet edilen zekatlar da yine yıl boyunca olduğu gibi Ramazan ayında da muhtaçlara ulaştırılacak. 2019 yılında belirlenen fitre bedeli ise 23 TL. 120 TL olarak belirlenen kumanya paketleri, Türkiye’de ve yurt dışında toplamda 250 bin adet olarak ihtiyaç sahiplerine ulaştırılacak. Yardımlar, 81 ilde 46 TIR ile birlikte dağıtıma çıkacak. Yardımlar; gıda, temizlik malzemeleri, elbise, çocuklar için çikolata, şeker, balon oyuncak ve bayramlık kıyafet olarak dağıtılacak. Suriye, Sudan, Yemen, Gazze, Bangladeş, Irak, Doğu Türkistan ve Arakan gibi öncelikli kriz bölgelerine ağırlık verilecek” şeklinde konuştu.

 

ÇOCUKLAR, RAMAZANI HEYECANLA BEKLİYOR

Gili, “İHH’nın çocuklar için hazırladığı sürprizler arasında bayramlık kıyafetler de var. Hayırseverler, dünyanın dört bir yanında 150 TL’ye bir çocuğu baştan aşağıya giydirerek bayramlık ihtiyacını karşılayabilecek. Bayramlık kıyafet yardımları, 43 ülkede 67 bin 920 yetim ve çocuğa ulaşacak. İyilik hareketine destek olmak için dünyanın farklı yerlerinde zulüm gören, mağdur olan, dara düşen Müslümanlar için zekâtlarınızı, fitrelerinizi, sadakalarınızı ve kumanyalarınızı iyilik hareketimize katabilir ve Ramazan boyunca gerçekleştireceğimiz kampanyalarımıza destek olabilirsiniz” dedi.

 

Gili, son olarak kendilerine ulaşmak isteyen hayırseverler için iletişim bilgilerini şu şekilde paylaştı: “Bağışçılar; -FITRE yazıp 4072’ye SMS göndererek 23 TL,

-IFTAR, KUMANYA ya da BAYRAMLIK kelimelerinden birini yazıp 3072’ye SMS göndererek 5 TL,

Türkiye Finans Bankası Bingöl Şubesi Hesap No: 2625066-1

IBAN    No:TR42 0020 6001 8702 6250 6600 01

Cep: 0536 619 78 62

İHH’nın banka hesaplarına, online olarak internet sitesine ve en yakın İHH merkezine başvurarak yardımda bulunabilirsiniz.” (Haber Merkezi)