10 ili etkileyen deprem sonrası Kuzey Anadolu fay hattında yer alan Bingöl için uyarıların yapıldığını anımsatan Açıkbaş, şöyle devam etti:

"Yaşanan deprem sonrası uzmanlar Bingöl için uyarılar yapıyorlar. Bingöl’deki fay hattının kısa bir süre içerisinde harekete geçeceğini belirtiliyor. Bu konuda Şehrimizin tüm yönetici ve idarecilerini depreme dayanıksız yapıların tespiti konusunda sorumluluklarını yerine getirmelerini bekliyoruz. Depreme karşı alınabilecek önlemlerin ve depremlerin zararlarının en aza indirilmesi için alınması amacıyla biran önce Belediye, Çevre Şehircilik müdürlüğü ve TMMOB bağlı odaların temsilcileri ile birlikte Meclis Araştırması Komisyonu kurulmalıdır."

"Her yaşanan deprem sonrası maalesef bizler ibret almıyoruz" diyen Açıkbaş, Bingöl'deki çarpık yapılaşmaya da dikkat çekti.

Açıkbaş, "Son yapılan yapılar özelikle Uydukent bölgesindeki çarpık kentleşme gösteriyor ki, maalesef belli standartlara uygun yapılmamıştır. Kimi yapılara 3 kat, yanındaki yapıya 5 kat yetmemiş teras katta verilmiş. Yapılar adeta ranta dönmüştür. Yine Kültür ve Inalı mahallelerinde yapılan binaların zemin etütleri ile ilgili kuşkuların olduğu dile getiriliyor. Deprem öldürmez binalar öldürür sözünü sürekli dile getiriyoruz. Ancak bu sözün sadece telafuzda kaldığını da icraatlarla görüyoruz."

Açıkbaş, Bingöl geneli binalardan numune alınarak tespitlerin yapılmaya başlanması depreme dayanıklı olmayan yapılan tespit edilip tavsiyelerinin sağlanması gerektiğini sözlerine ekledi. (Haber Merkezi)

Editör: MD MEDYA GROUP_