Bingöl'de de önemli bir nüfusu bulunan Xeylanlılar, merkezi Elazığ'da bulunan Heylanlılar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği çatısı altında bir araya gelmeyi hedefliyor. Derneğin Yönetim Kurulu bu doğrultuda Bingöl'de Xeylan köylerini ziyaret etti. Kuruca, Bilaloğlu ve Hacı Çayır, İncesu ve Karakoçan'a bağlı Yenice köylerine gerçekleştirilen ziyaretlerde derneğin amacı ve hedefleri anlatıldı.

Bilaloğlu (Mendo) köyü sakinleri, derneğe her türlü yardımda bulunacaklarını dile getirerek, Avrupa’da yaşayan Xeylanlıları da dernek bünyesinde bir araya getirmek için gerekli girişimlerde bulunacaklarını dile getirdiler.

Avrupa'da Yaşayan Xeylanlılardan Destek

Almanya'da yaşayan Siyasetçi ve İş İnsanı Yılmaz Aydın, "Avrupa'da sivil toplum hareketleri oldukça yaygın. Sosyal, bürokratik ve siyasi bir çok kazanım elde edebilmek için bu tip oluşumlar oldukça faydalı. Xeylanlılar için geç kalınmış sayılabilecek bir adım. Aşiret üyelerimizin önemli bir kısmı Avrupa'da yaşıyor. Onları da bu oluşumun içerisine katmak için gerekli girişimleri en kısa zamanda başlatacağız. Bir dernek çatısı altında toplanmanın en önemli faydası gelecek kuşaklara da aile bilinci ve birliktelik duygusunu kazandırmak olacaktır." şeklinde konuştu.

Dernekleşmek, Birlikteliği Sağlayacak

Bingöl'de siyasi yaşamını sürdüren, geçmiş dönemlerde İl Genel Meclisi Başkanlığı ve İl Genel Meclisi Üyeliği yapmış Abdülkadir Aydın, "Aile üyelerimizi bir çatı altında toplamak ve birliktelik duygusuyla hareket etmek adına çok önemli bir adım oldu. Bilaloğlu köyü sakinleri olarak çok olumlu karşıladık. Dernek Yönetim Kurulu ile görüştüğümüzde diğer aşiret üyelerinin de çok olumlu karşıladıklarını ve yoğun bir ilgi gösterildiğini söylediler. Aslında Xeylanlılar, birçok sosyal olayda yer alan bir toplum. Asrın felaketi olan Kahramanmaraş depremlerinde Bingöl, Elazığ, Malatya ve Avrupa'daki Xeylanlılar destek için seferber oldu. Her türlü sosyal, siyasal ve yardım hareketlerinde birlikte hareket etmek adına bu oluşumu destekliyoruz. Derneğimizin Yönetim Kuruluna teşekkür ederiz."  dedi.

Haylanı Kebir bugünkü adıyla Büyük Çaltı veya köylülerin kullandığı adıyla Xeylan (Heylan) Köyü, Elazığ'ın Palu İlçesi'nin Gökdere Bölgesinde bulunan ve Halil isimli kişi tarafından kurulan bir köydür. Köy Elazığ İline 128 km, Palu İlçesine ise 56 km uzaklıktadır. 1325m rakımda olan Xeylan, Elazığ'a bağlı olmasına ragmen Bingöl'e daha yakın bir köydür.

Editör: MD MEDYA GROUP_