Üniversite Senato Salonunda yapılan toplantıya, Vali Kadir Ekinci, Belediye Başkanı Erdal Arıkan, Üniversite Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Hasan Çiftci ve Prof. Dr. İbrahim Y. Erdoğan, Genel Sekreter V. Öğr. Gör. Mesud Öğmen, İl Tarım ve Orman Müdürü Dr. Burhan Bahadır, Bingöl Ticaret Odası Genel Sekreteri Yunus Emre Katrancı, Bingöl Arıcılar Birliği Başkanı Mehmet Ali Aba ve üniversite akademisyenleri katıldı.

“GÜVENİLİR BAL ALAMAYAN ÇOK FAZLA TÜKETİCİ VAR”

Toplantıda konuşan Bingöl Üniversitesi Prof. Dr. İbrahim Çapak, kaliteli bal tüketmek isteyen ve güvenilir bal alamayan çok fazla tüketicinin olduğunu belirterek, coğrafi işaretle kaliteli bala ulaşılabileceğini söyledi.

Çapak, şunları söyledi: “Coğrafi işaret denetim sürecini başarıyla tamamlayan bal üreticilerine, bu süreçten sonra da Bingöl Üniversitesi ve paydaşları olarak en iyi şekilde katkı sağlamaya ve nitelikli elemanlarla birlikte destek sunmaya çalışacağız. Nitelikli ve organik bal üretmek isteyenler bundan istifade edecekler. Arıcılar bu tescile başvurduğunda, satacağı balın üzerinde logo olacak ve balı alacak vatandaş balın coğrafi işaretli olup olmadığını görecek. Doğal olarak kaliteli bal tüketmek isteyen, bu balı almak isteyecek. Güvenilir bal alamayan çok fazla tüketici var. Bunun için de her bir kurumun kendine düşen görev ve sorumlulukları olacak. Bingöl Valiliği’nin, Bingöl Belediyesi’nin, Bingöl Arıcılar Birliğinin bu sürece ciddi katkısı olacaktır. Bu konuda bizleri hiçbir zaman yalnız bırakmayan ve desteklerini esirgemeyen Bingöl Valisi Kadir Ekinci’ye, Belediye Başkanı Erdal Arıkan’a, BİNTSO’ya ve Arıcılar Birliği Başkanına teşekkür ediyorum.”

Bingöl Belediye Başkanı Erdal Arıkan da, “Bingöl Belediyesi olarak Bingöl Balının tanıtımı ve kalitesini artırmak için her türlü fedakârlığı yapmaya hazırız. Bingöl Balının gelmiş olduğu bu süreç bizleri gururlandırıyor” dedi.

“BİNGÖL BALI DÜNYA ÇAPINDA BAL OLMA YOLUNDA BÜYÜK AŞAMA KAYDETTİ”

Balın kalitesini arttırmak için her türlü desteği vereceklerini belirten Bingöl Valisi Kadir Ekinci de, “Bingöl Üniversitesi ve paydaşları öncülüğünde yapılan çalışmalar neticesinde Bingöl Balı dünya çapında bal olma yolunda büyük aşama kaydetti. Bingöl Valiliği olarak Bingöl Balının kalitesini artırmak için elimizi taşın altına koymaya her zaman hazırız” şeklinde konuştu.

Toplantıda ayrıca üniversite öğretim üyelerinden Dr. Veysel Süzerer, ‘Bingöl Balı Ulusal ve AB Coğrafi İşaret ile Ulusal Coğrafi İşaret Denetim Süreci’ başlıklı sunum yaptı. Süzerer, sunumunda, ‘Bingöl Balı’nın Ulusal Coğrafi İşaret Tescilindeki Kalite Kriterleri, Denetim Komisyonunun Görev ve Sorumlulukları ile Bingöl Balının Ulusal Coğrafi İşaretinde Denetim’in hangi dönemlerde ve hangi kriterler üzerinden yapılacağı ve Bingöl Balı’nın AB nezdindeki başvurusundaki son durum hakkında bilgi verdi. (Haber Merkezi)

Editör: MD MEDYA GROUP_