Bingöl Üniversitesi Recep Tayyip Erdoğan Kongre Merkezinde gerçekleştirilen etkinliğe Anadolu Mektebi öğretmen ve öğrencilerinin yanı sıra Anadolu Mektebi Kurucusu, Yönetim Kurulu Başkanı ve Tarım ve Köyişleri Eski Bakanı Prof. Dr. Sami Güçlü, Vali Yardımcısı Abdullah Özübek, İl Milli Eğitim Müdürümüz Halil Yücel kurum müdürleri ve öğrenciler katıldı.

İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda TBMM Vakfı Bingöl Fen Lisesi öğrencisi İrem Günerigök başkanlığında panelist öğrenciler Meryem Betül Özgen, Leyla Bayantemur, Hümeyra Bozkurt ve Beyzanur Bürkek katılımıyla “Mustafa Kutlu Açılış Paneli” gerçekleştirildi. Panelde öğrencilerimiz Mustafa Kutlu’yu anlatarak sunumlar yaptı.

Etkinliğin açılış konuşmasını gerçekleştiren İl Milli Eğitim Müdürü Halil Yücel; “Anadolu Mektebiyle Bingöl’de bir ilki, bir hayalimizi gerçekleştirdik. Bir diğer hayalimiz de bu panelimizde Anadolu Mektebinin kurucusu ve yürütme kurulu başkanı olan, Prof Dr Sami Güçlü’yü aramızda görmekti. Davetimize icabet ettikleri, ve gelişiyle bizleri onurlandırdıkları için, Prof. Dr. Sami Güçlü Hocamıza, Bingöl Anadolu Mektebi adına, şükranlarımızı sunuyorum.

Anadolu Mektebi, başta ülkemiz olmak üzere, gönül ve kültür coğrafyamızın sanat, kültür ve edebiyatına düşünce ve eserleriyle büyük katkıda bulunan şair, yazar ve düşünürleri, genç okuyucularla buluşturmaya yönelik, bir yazar okuma programı, bir kültür-edebiyat hareketidir. Anadolu Mektebi Yazar Okumalarıyla, milli ve manevi değerlerine sahip çıkan, sorumluluk sahibi, ilkeli, araştırıp sorgulayan, çok yönlü ve donanımlı yeni nesillerin yetişmesine katkıda bulunulması amaçlanmaktadır.

Anadolu Mektebi yazar külliyatını okumak ve kitap değerlendirmelerini yazmak suretiyle gençlerimize çok zengin bir okuma deneyimi sunmaktadır. Yazar okumaları ayrıca panellerle taçlandırılmakta ve toplumsal farkındalık oluşturulmaktadır. 

Umuyoruz ve inanıyoruz ki, bu okumaları yapan öğrencilerimiz arasından da nice yazarlar ve şairler çıkacaktır. Zira, Mustafa Kutlu’nun da ifade ettiği gibi  “İnsan yaza yaza değil okuya okuya yazar olur.”

Yaz döneminde 20 gönüllü öğrencimiz ve danışman öğretmenlerimizle çıktığımız bu yolda ektiğimiz tohumlar filizlendi ve yeşerdi. Anadolu Mektebi yazar okumaları faaliyetini başlatan ve bugünkü panelimizi gerçekleştiren 3 lisemize teşekkür ediyorum. Anadolu Mektebi il koordinatörümüz de olan Türkiye Büyük Millet Meclisi Vakfı Bingöl Fen Lisesi Müdürü Hüseyin Budulgan’a, Mevlana Kız Anadolu Lisesi Müdürü Bahattin Alın’a ve Rekabet Kurumu Anadolu Lisesi Müdürü Orhan Korkmazcan’a ve bu okullarımızdaki danışman öğretmenlerimize hasseten teşekkür ediyorum.

Şunu da paylaşmak istiyorum. Süreç içerisinde öğrencilerimizle 2 kez bir araya geldim ve okudukları eserlere ilişkin değerlendirmelerini büyük bir hazla ve takdirle dinledim.  Onları dinledikçe geleceğe dair umutlarım arttı. Bugün de öğrencilerimizin Mustafa Kutlu’nun eserlerindeki temalara yer verecekleri panel konuşmalarını dinlemeyi sabırsızlıkla bekliyorum. Yazar okumaları faaliyetine katılan tüm öğrencilerimize teşekkür ediyorum.

İlimizde Anadolu Mektebi Yazar Okumaları faaliyeti ortaokullarımızda da başladı. İlimizdeki tüm ortaokul ve liselerimizin gönüllü öğrenci gruplarıyla Anadolu Mektebine katılımlarını bekliyoruz. Müdürlük olarak ilimizde Anadolu Mektebi Yazar Okumaları faaliyetinin takipçisi ve destekçisi olmaya devam edeceğiz.”

Panelist öğrencilerin sunumları büyük bir beğeni toplarken panel sonunda danışman öğretmenlere ve öğrencilere katılım belgeleri takdim edildi.

Yapılan sunumların ardından panelin değerlendirmesini yapan Bingöl Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesinden Dr. Öğretim Üyesi  Yusuf Aydoğdu Gençlere baktığında geleceği gördüğünü, bu nedenle de yapılan çalışmaları çok kıymetli bulduğunu dile getiren Aydoğdu; “Mustafa Kutlu'nun hem hikayelerinde hem de son zamanlarındaki fikri kitaplarında insana sunduğu çözümlerin Türkiye'yle ilgili değil, insanlıkla ilgili çözümler olduğunu, artık meseleye bu bağlamda bakmak gerektiğini düşünüyorum." ifadelerini kullandı.

Panel sonrasında değerlendirmede bulunan Anadolu Mektebi Yürütme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Sami Güçlü ise konuşmasında; Kitap okuyarak üniversiteye gitmelerinin öğrencilerin hayata emsallerine göre önde başlamalarına vesile olacağını söyledi. Öğrencileri okumaya teşvik edeceklerini, okumayı sevmeyen öğrencileri de okumaya özendireceklerini söyledi.

Güçlü, Öğrencilerin kendi gayretleriyle okumalar yaptıktan sonra, belirledikleri zaman dilimlerinde öğretmenlerle bir araya gelerek, okumalardan paylaşımda bulunacaklarını belirtti. Hayatta kaybedilen birçok şeyin ihmallerden kaynaklı olduğuna değinen Güçlü “ Öğrencilerimize üç öğüt veriyoruz; bugün yapman gerekeni erteleme, böbürlenme, heyecanını kaybedip asla pes etme”  ifadelerini kullandı.

Değerlendirme konuşmalarının ardından panelde konuşma yapan öğrencilere katılım belgeleri ve hediyeleri verildi.  Prof. Dr. Sayın Sami GÜÇLÜ, Vali Yardımcısı Abdullah Özübek ve İl Milli Eğitim Müdürü Halil Yücel, panelin ardından Mevlana Kız Anadolu Lisesini ziyaret edip kitap okuma grubu öğrencileriyle bir araya geldiler. Okulun kütüphanesinde öğrencilere sohbet eden Sayın GÜÇLÜ, Anadolu Mektebinin kuruluşu ve amacı hakkında öğrencilere konuştu. Program sonunda öğrencilerden gelen soruları cevapladı.