Bingöl’ün gelecek vadeden büyük firmalardan biri olan Beri Şirketler Gurubu, son 3 yılda 65 Milyon Türk Lirası yatırım ile gözde firmalar arasına girdi. Lojistik ile başlayan ve daha sonra Bal Dolum ve Paketleme Tesisini kuran firma, bu yıl ise kağıt fabrikasının temellerini atacak. Böylelikle 65 Milyon Türk Lirası yatırım yaparak kısa vadede hedeflerini tutturmuş oldular. 2023 yılı için çok güzel yatırımlarının da planlamasını yaptıklarını belirten Beri Şirketler Gurubu Yönetim Kurulu Başkanı Veysel Beri, 2023 yılında yatırım tutarlarının 100 Milyon Türk Lirasını aşacağını söylemesi kent adına büyük bir heyecan oluştururken, planlanan yatırımın sürpriz olacağını ve bundan dolayı detay vermekten kaçınan, Bingöl adına güzel bir yatırım olacağını söyledi. İşte kısa sürede Bingöl’de isim yapan Beri Şirketler Gurubunun Yönetim Kurulu Başkanı ile yaptığımız o söyleşi.

1 (4)-2

MD PRESTİJ DERGİSİ ÖZEL RÖPORTAJ

KENDİNİZDEN BAHSEDER MİSİNİZ?

1990 yılında Bingöl Merkez’de doğdum. Evliyim ve bir çocuk babasıyım. Dört kardeşin en büyükleriyim. İlk ve ortaokulu Bingöl Vali Güner Orbay İlköğretim okulunda, liseyi ise Bingöl Atatürk Lisesi’nde başlayıp yurt dışında lise eğitimimi tamamladım. Daha sonra Bingöl Üniversitesi Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı Bölümü’ne başladım. Her zaman için kendini geliştirmeye yönelik atılan adımlara ilgili olup, araştırmalar yaparım. Kişisel olarak ilgi beslediğim mecralarda olabildiğince bilgi birikimi gerçekleştirip doğru orantılı olarak tecrübe edinmeye çalışırım. 2000 yılında kıymetli babam Hanefi BERİ’nin kurmuş olduğu Beri GMBH (inşaat şirketi) ile de ilgilenmeye başladım. Almanya’da kurulan bu şirketin iş yoğunluğunun giderek artması sebebiyle üniversite eğitimimi yarıda bırakarak tekrar Almanya’ya gittim ve 8 yıl boyunca Beri GMBH’ de yönetici olarak faaliyet gösterdim. Çabalarımız sayesinde Almanya’da üç kardeşim ve babamla birlikte Beri GMBH’yi küçük bir aile şirketi olmaktan çıkararak uluslararası çapta çalışan bir şirket olarak faaliyete geçirdik. İşlerimizi iyiye gitmesi ve yoğun bir hal almasıyla şirketimizin Türkiye ayağını güçlendirmek adına 2015 yılında Bingöl’e döndüm ve Bingöl’ de ilk ve tek olan bölgenin en büyük Beri Lojistik LTD. ŞTİ’ ni kurduk.

YURT İÇİ VE YURT DIŞI YATIRIMLARINIZ NELERDİR?

Yurt dışı yatırımlarımız; Almanya’da beş kişi ile başlayan ve şu an itibariyle bünyesinde 200 kişi istihdam eden Beri GMBH ile başladı. Beri GMBH İnşaat şirketimizin Almanya‘nın her eyaletinde şantiyesi bulunmaktadır. Aynı zamanda Çek Cumhuriyeti’nde bulunan Beri Stroje S R O şirketimiz uluslararası Torna makinaları, torna tezgâhları ve daha birçok makina ihracatı ile yurt dışında yapmış olduğumuz büyük bir yatırımdır. Yurt içi yatırımlarımız ise 2015 yılında Bingöl’ ün ilk ve tek lojistik firması olan Beri Lojistik LTD. ŞTİ firmamızı kurduk. Sütaş süt taşımacılığı gibi büyük firmalarla çalışma yürütmekteyiz. Aynı zamanda lojistik firmamız hali hazırda Asya ve Avrupa kıtalarında yük taşımacılığı yapmaktadır. Hedefimiz doğrultusunda araç filomuzu da artırdık ve uluslararası yük taşımacılığında da ilerleme kaydettik. Bir sonraki hedefimiz ise yük taşımacılığında öncü bir lojistik firması haline gelmektir. Bir diğer yatırımımız ise Bingöl Çapakçur Bal Bal Dolum ve Paketleme Tesisi.

1 (3)-2

EN ÇOK İSTEDİĞİNİZ YATIRIMLARIN BAŞINDA GELEN BAL DOLUM VE PAKETLEME TESİSİNİ KURDUNUZ. BU SÜRECİ BİZİMLE PAYLAŞIR MISINIZ?

Evet. Bingöl’ün ilk ve en büyük bal dolum ve paketleme tesisini kurduk. Bu süreç oldukça zor fakat bir o kadar da heyecan verici bir süreçti. Fikirler üretmeyi, hayaller kurmayı ve uygulamayı amaç edindiğimiz bir hayat düzeni içerisinde memleketimiz adına kurduğumuz bir hayalin daha adım adım gerçekleştiğine şahit olmak takdir edersiniz ki hem heyecan verici hem de oldukça gurur verici bir süreç. Elbette ki hiçbir zafere çiçekli yollardan ulaşmak mümkün değildi. Engeller oldu, ufak çaplı çıkmaza girme düşüncelerimiz oldu. Fakat planlı, programlı, disiplinli, enerjik, ve istikrarlı bir ekip ile zorlukların üstesinden gelmeyi başardık. Sizin nezdinizde bu yolda bize destek veren sayın valimize, belediye başkanımıza, organize sanayi müdürümüze, projenin oluşmasına yardımcı olan proje ekibimize, inşaatın gerçekleşmesinde rol alan çokça emek harcayan değerli kardeşim Yusuf Beri ve kurmuş olduğu ekibe, özverili çalışmalarından ötürü şirket çalışanlarımıza ve değerli iş ortağımız Fikri Üzer’e de teşekkür etmeyi borç biliyorum. Tüm bu aşamalar birer birer gerçekleşirken biz Bingöl Çapakçur Bal şirketi olarak farklılık yapmak istedik. Bu amaçla Bingöl İli Arı Yetiştiricileri Birliği ile bir protokol imzaladık. Yapmış olduğumuz anlaşma neticesinde bölgenin güvenilir arıcılarından toplanan ballar firmamız bünyesinde satışa sunulmakta. Tabii bu anlaşmanın bir diğer önemli kolunu ise Bingöl Üniversitesi ile yapmış olduğumuz protokolde oluşturuyor. Üniversite ile yapmış olduğumuz anlaşma gereği ballarımız üniversite Ar-Ge Laboratuvarlarında kendi uzman kadrolarının yapmış olduğu iki aşamalı analize tabi tutuluyor. Bal kalite parametre değerleri belirlendikten sonra firmamız bünyesine kabul edilecek ballar yine üniversite ile yapmış olduğumuz protokol gereği karekoda yüklenerek ve hologram etiket uygulaması yapılarak bal kavanozlarımız üzerinde yerini alıyor. Böylelikle her tüketici tükettiği balın içerisindeki değerleri kendi gözleri ile de görebiliyor. Her işimizde savunduğumuz şeffaflık gıda sektöründe de olması gerektiği gibi yine ön planda olarak, memleketimizin önemli bir değeri olan balı tanıtmak adına çok değerli ve kaliteli bir atılım olmuş durumda.

BAL DOLUM VE PAKETLEME TESİSİ’NİN BİNGÖL’E EKONOMİK KATKISI NE OLACAK?

Bingöl’ün ilk ve en büyük tesisinden söz etmekteyiz. Öncelikle önemli bir katkılarından biri tabiki istihdama olacak. Yaklaşık 40 kişiye istihdam sağlamayı düşünüyoruz. Bunun dolaylı olarak katkıları da mevcuttur. Aynı zamanda tesisimiz için planladıklarımız Bingöl ve Türkiye ekonomisine önemli bir katma değer sağlamış olacaktır. Bingöl balını yurt dışında Bingöl’ün sembolü haline getireceğimize inanıyoruz. Asya ve Avrupa pazarında Bingöl Çapakçur Bal olarak Bingöl ve Türkiye adına bu sektörde de öncü bir firma olmayı hedefliyoruz.

1 (2)-2

ÇAPAKÇUR BAL DOLUM VE PAKETLEME TESİSİ İÇİN ORTA VE UZUN VADEDE PLANLARINIZ NELERDİR?

Bingöl’de kurmuş olduğumuz bu tesisin memleketimiz insanından oluşacak istihdam sayısını her geçen yıl arttırmak gibi bir hedefimiz var. Orta vade de var olan planlarımız içinde arıcılarımızın ve bal sektöründe devam eden işletmelerin ihtiyaç duyduğu envanterleri de dışarıdan temin etmekle uğraşmaları ve ekonominin dışarda dönüyor olması yerine bunları tesisimiz bünyesinde sağlamak var. Uzun vadede planlarımız için ise, arı ürünleri ile yapılan sağlıklı farklı ürünlerin üretimi gibi faaliyetlerde bulunmaktan söz edebiliriz. Genel olarak Bingöl balını tüm dünyaya tanıtmak gayesi taşımaktayız.

HER GEÇEN ZAMAN KENDİSİNİ GELİŞTİREN VE YENİLEYEN BİR FİRMA OLARAK YENİ YATIRIMLARINIZ OLACAK MI?

Evet olacak. Bundan da kısaca bahsetmek gerekirse, biliyorsunuz ki plastik atıkların doğamız üzerindeki zararı çok fazla. Yurt dışında bazı ülkeler doğalarını korumak için plastik kullanımını vs. yasaklamışlardır. Bizde ilimiz, bölgemiz, insanımız ve doğamız adına bölgenin en büyük kağıt fabrikasını kurmayı hedefliyoruz. Böylelikle son 3 yıl içerisinde Bingöl’e 65 Milyon Türk Lirası bir yatırım gerçekleştirmiş oluyoruz. Sonrasında ise yeni projeler ve üretimler ile yatırımlarımızın insanlığa faydalı bir biçimde sürmesini düşünüyoruz. 2023 ve sonrası için güzel projelerle Bingöl’de yatırımlarımızı sürdüreceğiz.

SON OLARAK NELER EKLEMEK İSTERSİNİZ?

Beri Şirketler Grubu olarak çevremizin ve toplumumuzun refahı adına sosyal projeler üretmeyi hedefliyoruz. Kentimize, ülkemize yeni yatırımlar kazandırmaya devam edebilmek, Bingöl’ün ve Türkiye’nin bugün ve gelecekteki öncü üretken şirketlerinden biri olabilmek en önemli gayemiz. Bingöl’ün tanınırlığının artmasına da vesile olabilecek her türlü yatırımımız ve bunun yaratacağı istihdam bizleri gururlandıracaktır. Her bir oluşumun büyük emekler sonucunda gerçekleştiğini düşünecek olursak bu yolun uzun bir yol olduğunu da unutmamalıyız. Büyük atılımlarda bulunmak isteyen herkese naçizane tavsiyem sonuçlarını hemen göremedikleri için kendilerini geliştirmekten ve hayaller kurmaktan vazgeçmemeleri. Başarının anahtarı eylemdir, eylem için gerekli olan şey ise azimdir.

1 (5)-2

Editör: MD MEDYA GROUP_