HDP Bingöl Milletvekili bütçe görüşmeleri sırasında meclis kürsüsünde yaptığı konuşmada Bingöl Belediyesinde 2017 yılında yapılan 38 kilometre uzunluğunda boru ihalesinin yapıldığını ve boruların “yolsuzluk ve hırsızlıkla” kayıplara karıştığını iddia etti. Dönemin belediye başkanı Yücel Barakazi, sosyal medya hesabından bir açıklama yaparak kendi döneminde böyle bir ihalenin yapılmadığını iddia ederek Aydemir’i yalanladı.

“BORU YOLSUZLUĞU”

Meclis kürsüsünde konuşan Aydemir, İçişleri Bakanının HDP belediyelerinde yolsuzluk ve hırsızlık yapıldığıyla ilgili bir iddiada bulunarak şöyle konuştu: “Bunun aslı ve astarı yoktur. Neden yoktur? Çünkü yolsuzluk ve hırsızlık yapma maharetinde AKP belediyeleri kadar uzmanlaşmış bir belediye daha yoktur.
Yıl: 2017; yolsuzluğun yapıldığı belediye: AKP Bingöl Belediyesi; boru hırsızlığı, boru yolsuzluğu. Toplam 38 kilometrelik ve bedeli 17 milyon 650 bin TL olan borular yok. AKP Bingöl Belediyesinde boru sevicileri var, boru yiyen canavarlar var. Organize şekilde yapılan bu hırsızlığın İçişleri Bakanı tarafından ortaya çıkarılması İçişleri Bakanın bir vefa borcudur.”

“BENİM DÖNEMİMDE BU İHALE YAPILMADI”

Erdal Aydemir’in bahsettiği 2017 yılında belediye başkanı olan Yücel Barakazi sosyal medya hesabından iddiaları yalanlayarak yargı yolunu işaret etti. Barakazi yattığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı:  “HDP Milletvekili Erdal Aydemir 14.12.2022 tarihinde yaptığı Meclis konuşmasında, Başkanlık  dönemimde  hiç yapılmayan ihaleyi olmuş gibi anlatarak tarafıma iftirada bulunmuştur. Yasal hakkımız saklı kalmak koşuluyla bu menfur iftirayı kamuoyunun takdirine sunuyorum.”

Editör: MD MEDYA GROUP_