HÜDA PAR Bingöl İl Başkanı Refik Alpaya, Bingöl’de geçtiğimiz haftalarda başlayan ve günlerce devam eden yoğun kar yağışı nedeniyle birçok vatandaş ve esnafın sıkıntılar çektiğini dile getirdi.

Belediyenin kar temizleme çalışmasında yetersiz olduğunu belirten Alpaya, “İlimizin birçok yerinde kar çalışması yapılmış durumda fakat caddelerden toplanan karların birçok noktada yaya yolları ve kaldırım geçitlerine yığıldığını görüyoruz.

Kaldırımlar ve yaya geçitlerine yığılan kardan dolayı vatandaşlarımızın araç geçitlerinde yürümesi hem güç hem de risk taşımaktadır. Kadın, çocuk, yaşlı ve engelli vatandaşlarımızın şuanda Bingöl'de herhangi basit ve kısa bir mesafeye ulaşımı büyük bir eziyete dönüşmüştür. Ayrıca merkezde bulunan ve yaya geçitlerinin tam üst kısımlarında bulunan çatı saçaklarında oluşan buz ve kar kütleleri vatandaşlarımız için büyük tehlike oluşturmaktadır” dedi.

Vatandaşların da kar temizleme çalışmalarına destek olması gerektiğini ifade eden Alpaya, “belediye ve vatandaşlarımızın bahsedilen hususlarda büyük bir sorumluluk ile tedbirler almaları elzemdir. Örneğin, caddelerde park edilen sağlı sollu araçlar, çalışan belediye ekiplerini ciddi anlamda zor duruma sokmaktadır. Yine binalarında oluşan sarkıtları vatandaşlarımız uygun vakit ve tedbirler çerçevesinde tehlike doğurmayacak şekilde düşürmelidirler. Belediyemizin ise toplanan kar yığınlarını en azından kritik noktalardan en uygun bir şekilde tahliye etmesi gerekiyor” dedi.