Bingöl S.S. 18 Nolu Motorlu Taşıtlar Kooperatifi’nin aldığı grev kararı sonrası Bingöl Belediyesinden açıklama geldi. Açıklamada belediye meclisinin dört defa rayiç belirlediği, Nisan 2022 ve Haziran 2022’de toplamda 80 araçtan oluşan kooperatif filosuna 676 bin TL akaryakıt desteği sağlandığı yer aldı. Bingöl Belediyesinden yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

‘Akaryakıt fiyatlarındaki artış ve yakıt desteği’ gerekçe gösterilerek alınan grev kararından vatandaşlarımız olumsuz etkilenmemesi için tüm imkanlar seferber edilmiştir. Belediyemize ait tüm araçlar ile kamu kurum kuruluşlarımızın desteğiyle, çarşı ve merkezi ile tüm mahallerimizde ücretsiz ulaşım desteği sağlanmıştır.

Özellikle hasta ve yaşlılarımız için özel ekipler oluşturulmuş, acil durumdaki hasta ve yakınları hastane kapılarına; yaşlılarımız ise gidecekleri adreslere ulaştırılmaktadır.

RAYİÇ BEDELLERİ

Pandemi süreciyle birlikte ülkemiz ve dünya çapında başlayan akaryakıt zamları sonrası ilimizde şehir içi toplu taşıma hizmeti sağlayan özel halk otobüslerine vatandaşlarımızın da mağdur edilmeyeceği seviyelerde rayiçler verilmiştir.

Bu kapsamda; Mayıs 2019, Ocak 2021, Ocak 2022, Nisan 2022 tarihlerinde belediye meclisimiz tarafından rayiçler belirlenmiştir.

Son olarak, akaryakıt fiyatları ilimizde litre başına 30 TL’ye ulaşmışken komisyonumuz tarafından çalışma başlatılmış, süreç devam ederken akaryakıt fiyatlarında indirim yapılmış ve ilimizde litre fiyatı 25 TL bandına kadar düşmüştür. Akaryakıt fiyatlarındaki indirimin devam edebileceği olasılığı oluştuğundan; süreci takip etmek, vatandaşlarımız nezdinde oluşabilecek mağduriyetleri önlemek ve sağlıklı bir şekilde karar alabilmek için komisyon çalışmalarına ara verilmiş, rayiç talepleri ertelenmiştir.

Bu çerçevede kooperatif yetkilerine karar bildirilmiş, yeni bir komisyon çalışmasının ve rayiç belirlemenin ancak sürece bağlı olarak yapılabileceği ifade edilmiştir. Ancak süreç devam ederken kooperatif yetkilileri kendi bünyelerinde grev kararı almışladır.

YAKIT DESTEĞİ

Akaryakıt fiyatlarındaki artış ve oynaklıkla birlikte ulaşım sektöründe yaşanan krize bir nebze de çözüm üretmek, vatandaşlarımızı zamlara karşı korumak, rayiç belirlemek yerine sorumluluğumuz olmamasına rağmen özel halk otobüslerine yakıt desteği sağlamak fikri hasıl olmuştur.

Bu kapsamda; Nisan 2022 ve Haziran 2022 dönemlerinde 80 araçtan oluşan kooperatif filosuna, araç başına 260 litre akaryakıt desteği sağlanmıştır. Belirlenen dönemde kooperatife toplamda 676 Bin TL akaryakıt desteği sunulmuştur.

Bu çerçevede; kooperatif tarafından yapılan ‘belediye yakıt desteği sağlamıyor’ söylemleri manidardır.

Yine ‘Belediye rayiç vermiyor’ açıklamaları eksik ve asılsızdır.

Yenilemek gerekirse, akaryakıt fiyatı litre başına 30 TL iken çalışma yürütülmüş gelen indirimle birlikte vatandaşlarımızı zamlardan korumak için rayiç talepleri ertelenmiştir.

Bingöl Belediyesi olarak süreci şeffaf bir şekilde takip ediyor gerek vatandaşlarımızı gerekse kooperatif esnafını gelen zamlardan korumak için gayretle çalışıyoruz.

Şunun bilinmesini isteriz ki önceliğimiz her zaman vatandaşlarımız olmuştur, nitekim öyle de olacaktır. Grev sürdüğü müddetçe tüm imkânlarımızı seferber edebileceğimizi ve vatandaşlarımızı ücretsiz bir şekilde taşımaya devam edeceğimiz bilgisini kamuoyuna saygıyla sunarız.

AĞUSTOS AYI MECLİSİ’NDE GÜNDEME ALINACAK

Öte yandan Belediye Meclisimizde yapılan istişare sonucu; meclisimizde bulunan 3 siyasi parti temsilcilerinin ortak kararıyla;

Talep edilen rayiç tarifesi veya yakıt desteği talebi hususu, detaylı bir şekilde Ağustos ayı meclisinde gündeme alınacaktır.

Gerek vatandaşlarımız gerekse kooperatif esnafımızın mağdur edilmemesi noktasında çalışma yapılacaktır. (HABER MERKEZİ)