Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Bingöl İl Başkanı Sinan Baylas, gündeme dair değerlendirmelerini paylaştı. Partisinin çalışmalarına değinen Baylas, ağırlıklı olarak deprem felaketi üzerinde durdu ve liyakatsiz kadroların derin yaralar açtığını vurguladı.

Türkiye'nin hak, hukuk, adalet ve ekonomik alanlardaki sorunlarla her geçen gün kaybettiğini dile getiren Baylas, Deva Partisi iktidarında liyakatsiz kadroların saf dışı bırakılacağını, adil ve özgürlükçü bir yaşam inşa etme çabalarıyla ülkenin ayağa kalkacağının altını çizdi.

İşte Baylas'ın o değerlendirmelerinden öne çıkan başlıklar…

“HALK, TÜRKİYE'Yİ AYAĞA KALDIRACAK KADROLARIN DEVA'DA OLDUĞUNUN FARKINDA”

Partimize büyük bir teveccüh olduğunu her platformda görmekte, üye başvurularıyla da bunu derinden müşahede etmekteyiz. Halkımız artık iktidarın ucuz siyaset söylemlerine kanmamakta, ülkeyi daha ileri taşıyacak liyakatli kadroların DEVA çatısı altında buluştuğunun farkındadır. Liderimiz Sayın Ali Babacan'ın ekonomi tecrübelerine olan inanç ise geldiğimiz noktada daha belirgin bir şekilde görülmektedir. Bağırıp çağıran bir lider arayışı yok artık. Bilgili, liyakatli ve ehliyetli liderler isteniyor, bu da Sayın Ali Babacan'dan başkası değildir. Sahada bunu net bir şekilde görüyoruz. Bingöl'de önemli bir atılım sağladık, bu heyecanı daha da büyütecek ve sürdüreceğiz. Milletimizin teveccühü bizlere güç vermekte, çalışma azmimizi daha da arttırmaktadır. Herkes, buhranlı sürecin son bulmasını ve demokrasinin hakim kılınmasını bekliyor. Halk bunalmış, ekonomik çöküntüden dolayı yorgun düşmüş. İş dünyası zorluklarla baş edemez duruma gelmiş, her alanda liyakatsizliğin derin sancıları iliklere kadar işlenmiş. Bu nedenle artık iktidarın miadı dolmuş, 14 Mayıs'ta da Allah'ın izniyle halkımız gerekeni yapıp tek adam rejimine son vererek, özgür ve yaşanabilir bir Türkiye'den yana oyunu atacaktır.

“HER NOKTADA KÜME DÜŞEN BİR TÜRKİYE…”

İktidar gideceğini biliyor ve bunu bildiği için de her geçen gün daha da hırçınlaşıyor. Ancak halkın iradesinin karşısında hiçbir güç duramaz. Bu halk sizi iktidar yaptı, 21 yıldır ülkeyi kayıtsız şartsız yönettiniz ve geldiğimiz nokta ortada. Her noktada küme düşen bir Türkiye. Sayın Cumhurbaşkanının “halinize şükredin, bakın savaşta olan ülkelere, bizim durumumuz onlardan daha iyi” ifadesi, her şeyi özetliyor aslında. İşte tam da bu durumdayız, yani Suriye'den, Ukrayna'dan ve Afganistan'dan iyi durumdayız. Türkiye'yi getirdikleri seviye bu. Eğer biz buna layıksak ve ölçümüz buysa bizlere yazıklar olsun.

“ALIN TERİ İLE PARA KAZANMAK AYIP MIDIR?”

Partimizin Genel Başkanı Sayın Babacan şu anda Türkiye'de siyaset yapan en nitelikli ve en vizyoner parti lideridir. Bir insanı değerlendirmek için sadece yaptıklarına bakmak yeterlidir. Bugüne kadar iktidar ve iktidar medyasının her türlü karalama kampanyasına rağmen bulabildikleri tek yanlışı esnaf bir ailenin çocuğu olması ve çocuk bezi satmasıdır. Bunlar Sayın Genel Başkanımızın gururudur bence. Çalışmak, alın teri ile para kazanmak ayıp mıdır, yanlış mıdır? Bizim de yücelttiğimiz değerler aslında tam da budur. Alın teri, eşitlik, demokrasi, refahın herkese dağılmasıdır. Esas alınması gereken liyakat olmalı. Ki, iktidarın bu vasıflardan uzakta oluşunu deprem esnasında da görmüş olduk.

“LİYAKATSİZ KADROLARLA DEPREM FELAKETİNDE KRİZİ YÖNETEMEDİLER”

Kahramanmaraş merkezli 2 büyük depremin ardından 48 saat sonra arama kurtarma faaliyetlerine başlanması, insanların birçoğunun sonara enkaz altında yaşamına yitirmesi, halkın devlet kurumlarından önce sahada bulunması, Kızılay'ın çadır satış rezaleti, insanların barınma sorunlarının halen tam anlamıyla giderilememiş olması ve daha birçok problem nedeniyle iktidar kabahatlidir, suçludur. Büyük bir dayanışma örneği sergileyen kadim halkımızın bu insani ve vicdani yardım seferberliği karşısında iktidarın krizi yönetememesine karşın olayı kadere bağlayarak aklanmaya çalışma çabaları beyhudedir. Milletimiz, krizi yönetemeyen ve liyakatsiz kadrolarla bu başarısızlığa imza atan iktidarın notunu vermiştir. Ve bunun hesabını da mutlaka sandıkta soracaktır.

“BİNGÖL AFET BÖLGESİ İLAN EDİLMELİ”

Depremden etkilenen ve son günlerde uzmanların ısrarla uyardığı Bingöl'ün amasız, fakatsız, acilen afet bölgesi kapsamına alınması gerekmektedir. İnsanlarımız enkaz altında kaldıktan sonra yapılacak bir afet ilanının hiçbir kıymeti harbiyesi olmayacaktır. Bu hususta iktidarın Bingöl milletvekillerinin çabaları yetersiz, tavır ve yaklaşımları da maalesef yakışıksız ve inciticidir. Cevdet Yılmaz Bey, ‘cahil cühela' diyerek afet bölgesi ilanı talebinde bulunanları aşağılamakta, Feyzi Berdibek Bey de katıldığı bir programda on binlerce canımız enkaz altındayken üç dakikada dört espri yapıp beş kahkaha atabilmektedir. Bu tutum ve yaklaşımlarına ilişkin takdiri halkımıza bırakıyoruz.

“ZEMİN ETÜTLERİ SAĞLIKLI YAPILMALI”

Bingöl'ün yapı stokunun önemli oranda yenilenmiş olmasına rağmen şehrin bir bütün olarak incelenmesi gerektiğini hatırlatıyor, inşa edilen yapılarda zemin etütlerinin kâğıt üzerinde ya da çevresel emsallerle değil, bire bir sondaj yapılarak gerçek verilerle yapılmasını istiyoruz. Çünkü inşa edilecek yapının statik projesi zemin etüdünün gerçek verileriyle çözülüyor. Kültür Mahallesi'nin zemini ile Mirzan Mahallesi'nin zemini aynı olmadığı gibi ikisinin de aynı statikle yapılması da bilim dışıdır. Zemin etüt verileri ne kadar gerçekçi olur ve statiği ona göre hesaplanırsa, alınacak tedbirler de bu ölçüde şekillenir ve daha dirençli bir kent inşa edilir.

“DEVA İKTİDARINDA LİYAKATLİ KADROLARLA SORUNLAR ÇÖZÜLECEKTİR”

Türkiye'nin aydınlık yarınlarına talip olan ve liyakatli karolarla problemleri çözmeyi taahhüt eden Deva Partisi, hemen her alanda projelerini yazmış ve çözüm önerilerini somutlaştırarak yönetime talip olmuştur.

İnanıyoruz ki, milletimiz ve kıymetli Bingöl halkımız bu seçimde adaletsizliğe, hukuksuzluğa, liyakatsizliğe, ehliyetsizliğe, kutuplaştırıcı ve ayrıştırıcı politikalara son verecek ve iktidarı siyaset tarihinin tozlu raflarına kaldıracaktır. Tüm halkımızı refah seviyesi yüksek, adil ve özgürlükçü bir Türkiye inşa etme çabasında ısrarcı olan DEVA Partisi çatısı altında birleşmeye davet ediyor, saygı ve muhabbetlerimizi sunuyorum.

“KILIÇDAROĞLU'NUN ADAYLIĞI HAYIRLI OLSUN”

Açıklamasının sonunda Altılı Masa'nın cumhurbaşkanı Adayı olarak açıklanan Kemal Kılıçdaroğlu'na da ‘hayırlı olsun' dileklerinde bulunan Baylas;” Ortak akıl ve istişare ile alınan karar doğrultusunda Cumhurbaşkanı adayı olarak açıklanan Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'nu tebrik ediyor, sürecin ülkemize ve milletimize hayırlar getirmesini diliyoruz.” (Haber Merkezi)

Editör: MD MEDYA GROUP_