Balık ölümlerine ilişkin açıklamalarda bulunan Saadet Partisi İl Başkanı M.Fatih Tiryaki, Sütaş hakkında çeşitli iddialarda bulundu.

Tiryaki; “İlimiz merkeze bağlı Çeltiksuyu köyümüzde balıkların iki yıldır telef olduğu ile alakalı çokça şikayet tarafımıza ulaştı. Bunun yanı sıra Sütaş'ın hayvan gübresinden elektrik ve gaz ürettiği geri dönüşüm santrali kokusunun da Çeltiksuyu, Sarıçiçek, Yeniköy köylerimizde yaşayan vatandaşımızı ciddi manada rahatsız ettiği ile alakalı şikayetler tarafımıza iletildi. Bizde vatandaşımızın sesi olmak adına buradan yetkililere şu soruları sormak istiyoruz.

-Sütaş yatırımı denetleniyor mu?

-Balıkların ölümünden sorumlu olan Sütaş mı?

-Tarım İl müdürlüğü ve Sağlık İl müdürlüğü balıkların neden öldüğü ve insanların maruz kaldığı kokular sebebiyle hastalanabileceğine dair bir araştırma yaptı mı, yapacak mı?

-Sütaş'ın bölgeye yatırım yapması ile ilimizdeki hayvan sayısının artması beklenirken, merkezde ve hemen her ilçemizde ciddi manada hayvan sayılarının düşmesinin sebebi nedir?

-2018 yılında Sütaş' ı Uzay üssüne benzeten Sn Cevdet Yılmaz, ilimiz hayvancılığı bitme noktasına gelmişken hala uzay üssünün bölgeye gerekli faydayı sağladığını düşünüyor mu? ‘’

“YATIRIMLARA DEĞİL RANTA KARŞIYIZ”

Tiryaki; “Daha öncede farklı platformlarda söylediğimiz şu sözlerimizi tekrarlıyoruz. Biz bölgemizde yapılacak yatırımlara değil, o yatırımlar yapılırken birilerine avantaj sağlanacak diye binlerce insanımızı mağdur edecek durumlara karşıyız. ''Sütaş, bölge hayvancılığına katkı sağlayacaksa, İlimiz istihdamına faydası olacaksa, başta civar köylere sonra da ilimizin farklı bölgelerine fayda sağlayacaksa, biz bu yatırımı sonuna kadar destekleriz. Fakat yatırımın yapıldığı bölge başta olmak üzere, farklı bölgeler de bu yatırımdan olumsuz etkilenecekse, biz bu yatırımın sahibi olan birinin menfaatini tüm vatandaşımızın menfaatine tercih etmeyeceğimizi herkesin bilmesini isteriz. Konunun yetkili Kurumlar tarafından araştırılmasını ve varsa bir ihmal gereğinin yapılmasını istiyoruz” dedi. (Haber Merkezi)

Editör: MD MEDYA GROUP_