Malatya Turgut Özal Üniversitesinden Yusuf Karagözoğlu ve Doç. Dr. Tuğba Raika Kıran’ın “Bingöl ili ve yöresine ait arı ürünlerinin biyolojik aktiviteleri” başlıkları çalışmaları, Journal of Medical Topics & Updates (Journal of MTU) dergisinde yayımlandı.

Bingöl’ün, sahip olduğu bitki örtüsü ve coğrafi koşullar bakımından arıcılık potansiyeline oldukça elverişli bir bölge olduğu kaydedilen çalışmada, arıların en çok tercih ettikleri geven, üçgül ve fiğ bitkilerinin de Bingöl florasında yetiştiği belirtildi.

Çalışmada, Bingöl’ün farklı lokasyonlarından elde edilen bal, arı poleni ve propolis örneklerindeki kimyasal parametreler, vitamin, yağ asidi, element içeriği, antioksidan, antimikrobiyal ve antikanser aktivite üzerine lokasyon farkı ve bitki türünün etkisi değerlendirildi.

Çalışmada, Bingöl ili merkez ve bazı ilçelerinden üretilen bal örneklerinin fenolik ekstraktlarının prostat kanser hücrelerinin (PC-3) canlılığını azaltarak antiproliferatif (çoğalım önleyici ) etki gösterdiği belirlendi. (Haber Merkezi)

Editör: MD MEDYA GROUP_