Bingöl’ün Yedisu ilçesinde resmî kurumları ziyaret eden Alpaya ve beraberindeki heyet Yedisu halkının sorunlarını yerinde dinlemek üzere ilçe halkı ve esnafı ile bir araya geldi. Alpaya ziyaret sonrası ilçedeki sorunlara ilişkin açıklamalarda bulundu.

Ziyaret sonrası yaptığı yazılı açıklamada, Yedisu’ya hizmet gitmediğini dile getiren Alpaya, Yedisu esnafı ve ilçe halkıyla yaptıkları görüşmelerde; halkın bölgeye hizmet verilmediğini ve ilçenin merkezle bağlantılı yollarının çok kötü olduğunu ve ulaşımda güçlük yaşadıklarını aktardı. Alpaya açıklamasında ayrıca ilçede sağlık hizmetlerinde yeterli donanıma sahip olmayışından ötürü halkın mağdur olduğunu dile getirdi.

“İLÇEYE GİDEN YOL İVEDİLİKLE YAPILMALI”

Alpaya açıklamasında, “Öncelikle Yedisu ilçe kaymakamına, diğer kurum amirlerine, ilçe halkı ve esnafına güler yüzlü ve sıcak karşılamalarından ötürü teşekkür ediyorum. Yedisu küçük ve güzel bir ilçemiz. Yazın doğasıyla, kışın da heybetiyle adeta insanı büyülüyor. Ama gelin görün ki bu güzel ilçemiz hakkettiği güzelliklerden mahrum bırakılmış durumda. Yedisu ilçemizi ziyarete gittiğimizde ilçede sorun yumağıyla karşılaştık. Ziyaret ettiğimiz hemen hemen her esnaf ilçe yolunun büyük sorun olduğunu dile getirdi. İlçede kar yağışı ile birlikte hayatın felç olduğunu söyleyen esnaflar yol sorunundan dolayı bölgeye araç giriş çıkışı olmadığından yakınarak bu durumun ekonomik olarak halkı etkilediğini müşahede ettik. İlçe yolu ivedilikle yapılmalıdır. Yol medeniyettir, yolun bir yerin temel ihtiyacı ve hizmetlerin ilk adımıdır. Yolu olmayan bölgede hizmetten söz edilemez. İlçe halkı özellikle karlı zamanlarda ulaşım konusunda büyük sıkıntı yaşıyor, öyle ki yolların bozuk oluşu hayati tehlikeye davetiye çıkarıyor. Yetkililerin kış ayı etkisini göstermeden ivedikle yol sorununa çözüm bulması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

“İLÇEDE TİCARİ FAALİYET YOK DENECEK KADAR AZ”

Alpaya, “İlçe esnafı iş yapamıyor, ilçe nüfusu oranının düşük olması, var olan nüfusunda kırsalda olması nedeniyle esnaflar geçim sıkıntısı yaşıyor. Memurlar ve kolluk kuvvetleri personelleri dışında nerdeyse ticari faaliyet dönmüyor. Yolların bozuk olduğundan ve ekonomik nedenlerle göç veren ilçe halkı dışa kapanmış durumda. Diplomalı işsizler kervanına bu ilçeden de gençler var, işsiz diplomalı gençlere kendi ilçelerinde iş imkanları oluşturulmalıdır. Giriş çıkışın pek olmadığı ilçede hayat kısır döngüde devam etmekte” dedi.

 “YEDİSU DEPREM FAY HATTININ GEÇTİĞİ EN KRİTİK BÖLGEDİR”

Alpaya, “İlçe deprem hay hattının geçtiği Türkiye’nin en riskli bölgesidir. İlçede yaşayan son depremle birlikte konut sıkıntısı çeken mağdurlar var. Evlerini teslim alamayan ve kedilerine ev çıkmayan mağdurlar var. AFAD ve TOKİ bölgede yeteri hizmeti verememiş maalesef. İlçedeki çetin kış şartları herkesçe malum, adil bir şekilde konut kontrolleri yapılıp mağdur olanların hakları teslim edilmelidir.” ifadelerini kaydetti.

“BİNGÖL’ÜN SADECE 3 İLÇESİ YOK”

Yedisu ilçesinin sanki Bingöl’ün ilçesi olmadığını aktaran Alpaya Yedisu’nun hizmet görmediğine tepki vererek, “İlçe ziyaretimde bir an düşündüm Yedisu ilçesi Bingöl’ün ilçesi değil mi diye! Hizmet ve hareketlilikten yoksun olan ilçeye üvey evlat muamelesi yapılmaktan vazgeçilmelidir. Bingöl sadece Solhan, Genç ve Karlıova ilçelerinden ibaret değil. Kuzey ilçeleri hizmeti hak etmiyor mu? Buralara sadece temsili bazı kurumlar verilmiş, kurumlar ellerinden geleni yapsa da ilçede somut bir çalışma yok. Kaymakam beyle görüştük bazı projeleri olduğunu söyledi umarız hayata geçirir. Yedisu sadece fasulye hasadı zamanında ismi zikrediliyor. Bingöl tüm ilçeleriyle Bingöl’dür. Tüm ilçelerimiz sahiplenilmeli, hak ettiği hizmet verilmeli ve uzak yakın ayrımı yapılmaksızın her alanda olduğu gibi hizmet alanında da adalet olmazsa olmaz olmalıdır. İlçede nüfus yetersizliğinden ötürü köyler mahalleye dönüştürülmüş. Eğitim başta olmak üzere ticari, ekonomik, sosyal ve kültürel faaliyetlerin olmadığı yerde insanlar durmaz ve göçe itilir, göç olunca da sıkıntılar baş gösterir. İlçe göç verdiğinden ötürü kısır döngü var ve hareket alanı dar. Bütün bunların sebebi hizmet eksikliğidir.” İfadelerini kullandı.

“İLÇEDE SAĞLIK HİZMETİ MERKEZDEKİ SAĞLIK OCAĞI FONKSİYONUNDA BİLE DEĞİL”

İlçedeki sağlık hizmetlerine de değinen Alpaya, “vatandaşlar sağlık hizmeti alamadıklarını, bir kan tahlili için merkeze veya Erzurum’a gittiklerini söylüyorlar. Ülkenin dört bir yanında sağlıkta reform olduğunu söyleyenlere sesleniyorum Yedisu’da kan tahlili yapılamıyor. Bu mu sağlıkta reform? İlçe halkı gerçekten mağdur. Buradan yetkililere sesleniyoruz. Yol başta olmak üzere ilçe halkını görün ve insani taleplerini karşılayın.” ifadelerini kaydetti.  (Haber Merkezi)

Editör: MD MEDYA GROUP_