HÜDA PAR il başkanı Refik Alpaya ve HÜDA PAR Genç ilçe Başkanı İdris Ağırbaş daha önce belde olan ancak nüfus yetersizliğinden ötürü köy statüsüne dönüşen Servi halkının sorunlarını dinledi.

 “ESKİ SERVİ BELDESİ KÖYE DÖNÜŞTÜKTEN SONRA HİZMET ALAMAZ DURUMDA”

Ziyaret sonrası açıklamalarda bulunan Alpaya, ziyaretimizde daha önce belde olan Servi köyü sakinlerinin beldenin köye dönüştürülmesi konusunda tepkili olduklarını söyledi. Alpaya, beldelerinin köye dönüştürüldükten sonra bölgeye hiçbir hizmet yapılmadığını, çöplerinin dahi düzenli toplatılmadığını, köyün çöpler içerisinde kaldığını söyleyerek, belde sakinlerinin iddialarına göre köye dönüşüm süreci ile ilgili yaptıkları değerlendirmelerde, eski beldenin belde statüsünden köy statüsüne düşürülmesi sürecinde nüfusunun tam yazılmadığı ve dolayısıyla beldeden düşürüldüğünü aktardı.

“SERVİ’NİN TEKRARDAN BELDE BELEDİYESİ STATÜSÜNE ALINMASI LAZIM”

Alpaya, “Köye dönüştürülmüş beldenin coğrafi konum itibari ile tekrardan beldeye dönüştürülmesi hususunda bizlerde yetkililere çağrıda bulunuyoruz. İvedilikle eski konumuna yani belde konumuna getirilmesini bekliyoruz.” ifadelerine yer verdi.

“BÖLGEDEN GÖÇLER VAR”

Alpaya, “Köy sakinleri hayat pahalılığından şikayetçiler, zengin daha zengin olmuş, fakir ise daha da fakirleşmiştir. Bölgede yakıt ve yem pahalılığından dolayı bağ bahçe ekimi ve hayvancılık yapılamıyor. Eski Belde Belediyesi ise belde Belediyesinden çıkarıldığından dolayı çöp hizmetleri yol hizmetleri gibi diğer kamu hizmetlerinin hepsinde aksama var. Köy sakinleri başka yerlere göç etmiş durumda. Şu anda kesinlikle imara yönelik tek bir hizmet olmadığı gibi çevre mahallelerin yollarının yapımı konusunda da sıkıntılar var.” ifadelerini kullandı.

Hayat pahalığının bölgede olumsuz sonuçlar doğurduğunu aktaran Alpaya, “Fırıncıların ve diğer esnafların aşırı vergi ödemeleri söz konusu ve buna pahalılık da eklenirken, temel gıda ve temel ev ihtiyaçlarından olan mutfak tüpleri ve elektriğin yüksek fiyatta olduğundan ötürü halk bu durumdan mustarip ve bölge halkı Beldelerinin geri verilmesi çağrısında bulunuyorlar.” ifadelerine yer verdi. (HABER MERKEZİ)

Editör: MD MEDYA GROUP_