Ilıcalar Belde belediye başkanı M. Akif Günerigök’ü makamında ziyaret eden Alpaya ve beraberindeki heyet beldedeki hizmetler ve eksiklikler hakkında bilgi aldı. Daha sonra Kös köyü muhtarı ve esnaf ve halkı ziyaret eden HÜDA PAR heyeti beldenin sorunlarını dinleyip hizmet noktasındaki yazılı açıklama ile eksiklileri kamuoyuyla paylaştı.

HÜDA PAR Bingöl il başkanı Alpaya, Ilıcalar esnafı ve halkına HÜDA PAR misyonunu ve HÜDA PAR’ın siyaset anlayışını anlatarak halkın taleplerini ve sorunlarını dinledi. Alpaya, seçimlerde veya siyasette ahlak ve dilin önemli olduğunu vurgulayarak, siyasetin tanımak, dinlemek, anlamak, adım atmak ve hakkı teslim etmek olduğunu söyledi.

“BELDEDEKİ KAPLICALAR, YAN HİZMET KOLLARININ EKSİKLİĞİNDEN ÖTÜRÜ BÖLGE TURİZMİNE KATKI SAĞLAMIYOR”

Alpaya, “Merkezin gözbebeği olarak tanımlanan Ilıcalar beldesi maalesef uzak bir ilçe veya beldeden daha az hizmet görmüş durumda. Beldeki kaplıcaların turizme olacak olan katkısı ortada iken maalesef iş insanların beldeye yatırım yapabilecekleri alan ve imkânın olmadığını söyledi. Alpaya, bölgenin yol boyu imara açılması gerektiğini vurgulayarak bölgedeki istihdamın ve kalkınmanın olabilmesi için Ilıcalar belde belediye başkanı Günerigök ve bölge halkının talebi olan belde ile merkez arası yol boyunca imara açılması gerektiğinin altını çizdi.

“ILICALAR BELDESİ MERKEZE YAKIN OLMASINA RAĞMEN HİZMET NOKTASINDA ÇOK GERİDE”

Alpaya yaptığı açıklamada, “Ilıcalar beldemizi ziyaret ettik. Öncelikle belde belediye başkanı M. Akif Günerigök başta olmak üzere belde esnafı ve halkına misafirperverliğinden ötürü teşekkür ederiz. Ilıcalar beldesi merkeze en yakın belde, öyle ki merkeze yakınlığı sadece 10 dakika. Hizmet noktasında mazeret kabul etmeyen bir yakınlık ve konuma sahip. Görüşmelerimizde belde belediye başkanının ifadelerine göre sunulan projeler ağır işliyor veya yapılmıyor. Bölgede en önemli turizm noktası olan beldemize ne yazık ki hakkettiği hizmet gitmemiş. İktidar partisinin yönetiminde olan beldede turizme dair bir faaliyet yok. Mevcut iki kaplıca tesisi ve birkaç otel ve tek katlı birkaç dükkândan hariç bir hizmet veya hareketlilik maalesef yok. Her belde hizmeti hak eder ancak merkeze neredeyse bitişik olan bu beldede ne yazık ki hizmetten bahsetmek mümkün değil. Mevcut belediye eski dükkanları yıkıp yenisini yapmış, yollar kilitli taş ve asfalt olması gereken yerler yapılı sadece bu kadar. Onun dışında halkın ekonomisine dokunacak, bölgeyi kalkındıracak ham madde (kaplıcalar) olmasına rağmen hizmet ve kalkınma modeli buralara uğramamış durumda.” İfadelerine yer verdi.

“BÖLGEDE POTANSİYEL VAR ANCAK YATIRIM ALANI KAPALI”

Alpaya, Ilıcalar beldesi ile Bingöl merkez yol boyu imara açılmalıdır. Buraların imara açılması demek yeni sektör ve yatırımlar demek. Ilıcalar beldesinin başka illerdeki turizme kazandırılan yerlerden ne eksiği var? Ilıcalar Bingöl arası yol boyu için imar belediye ve yatırım düşüncesi olan ilgili iş insanları bölgenin imara açılmasını talep ediyor ancak belediye başkanının dediğine göre Tarım ve Orman müdürlüğünün onayının olmayışından dolayı buralara işlem yapılamıyor. Halbuki tüm zenginlikler insan içindir, bölgede potansiyel varsa ve yatırım düşünen insanlar varsa onlara alan açılmalı ki istihdam ve kalkınma olsun. Bölge insanı güvenlik koruculuğu ve kaplıcalarda çalışan birkaç kişinin istihdamı ile geçim yapıyor. Üretim ve gelişim bölgede yok.” İfadelerini kullandı.

“BİR BELDE DÜŞÜNÜN Kİ ATM YOK”

Bir belde ki vatandaşların ihtiyaçlarını göreceği, esnafı ayakta tutacak sıcak paranın döneceği bir ATM bile yok. PTT başta olmak üzere farklı bankaların ortak işlem yapılacağı bir ATM kurulması bölgede zarurettir. Esnaf ve halk bu konuda ısrarla şikayetçi oldu. Bir belde düşünün ki ATM yok. İnsanlar artık kartla alışveriş yapıyor. Kartın kullanılacağı ATM olmayınca piyasa canlı olmuyor. Kartın geçmediği esnaflar var, insanlar okula giden çocuklarına kartlarından para çekip harçlık veremiyor. Yıl 2023 bir beldede ATM yok. Yetkililerin veya ilgili bankaların bu halka hizmet etmesi gerekiyor. Bu işin siyaseti olmaz, insanlar günübirlik ihtiyaçlarını dahi karşılayamaz durumda. Esnaf ise bu durumdan şikayetçi, bölgeye gelen yerli ve yabancı turistlerin bu sıkıntıyı yaşadığını ifade ettiler. Halkın sesini duyun.” İfadelerini kullandı.

“HİZMETLER YAPILIRKEN TAKİBİ YAPILMALI, HİZMET EZİYET OLMAMALI”

“Hizmetler uzun vadeli düşünülerek yapılmıyor. Kös köyü muhtarı Ahmet Bahadır ile görüştük kendisi de köylerinin orta yerinde duran elektrik direğinin araçların dönüşlerine sıkıntı oluşturduğunu ve tehlikeli olduğunu söyledi. Köz köyü muhtarının defalarca dilekçe ve müracaat etmesine rağmen FEDAŞ bu konuya neden ilgisiz kalıyor. Bir hizmet yaparken öngörülü olmak lazım. Verilecek hizmetin artı eksileri düşünülmesi lazım. İnsanlar çoğalıyor ve yapılar da çoğalıyor, bir yerde su gideri, kanal, elektrik direği her ne hizmet ise insanlara sıkıntı veriyorsa bu daha uygun yere taşınmalıdır. Hizmet yapılırken takibi yapılıp şikayetler dikkate alınmalı, hizmetin adı eziyet olmamalı.” İfadelerini kaydetti.

“ILICALARDAKİ SICAK SU 10 YILDIR MERKEZDE BEKLETİLİYOR”

Alpaya, “Ilıcalardan sera için merkeze çekilen su yaklaşık 10 yıldır beklemede. Siyasi veya hizmet endeksli çalışmaların suyu soğumadan adım atılmalıdır. Sera hizmeti güzel bir düşünceydi ancak askıda kaldı. Bu konuda belki yatırım yapmaya çekinen iş insanlarına devlet destek vermeli ve onları cesaretlendirmeli, pilot bölge belirlenerek alan açılmalı ve örnek seracılığın adımı atılmalıdır. Bu vesile ile daha önce projesi ve ihalesi olan seracılık hizmeti su daha fazla soğumadan aktif edilmelidir. Hizmetler için somut ve uzun vadeli adımlar atılmalıdır.” ifadelerini kullandı.

“BİR BELDE DÜŞÜNÜN Kİ LİSE OLMASIN”

Alpaya, “Eğitim bir toplumu geliştirir ve çıtasını yükseltir. Ilıcalarda hala taşımalı eğitim modeli var. Merkezi bir yerde en azında bir lisenin olması gerekmektedir. Beldede lisenin olmaması gerçekten düşündürücüdür. Nüfusun 10 bin civarı olduğu ilçede lise için 20 bin nüfus şartı koşuluyor. Bu yanlış bir düşüncedir. Gençlerin geleceğe dair daha umutlu hayaller kurabilmesi için önce onların eğitim modelini yükseltmelisiniz. Bölgeye lise şart.” İfadelerini kullandı.

“HÜDA PAR’IN SİYASETİNİ TAKDİR EDİYORUZ”

Ilıcalar belde Belediye Başkanı M. Akif Günerigök ise, kendisini makamında ziyaret eden HÜDA PAR İl başkanı ve beraberindeki heyete ziyaretten dolayı memnuniyetlerini belirterek, “Öncelikle HÜDA PAR’a bu ziyaretinden dolayı teşekkür ederiz. HÜDA PAR’ın siyasetini takip ediyor ve beğeniyoruz. İnsani ve İslami siyaseti ile gerek muhalefet dili gerekse de sahadaki çalışmalarını yakından takip ediyor ve takdir ediyoruz.” ifadelerine yer verdi.

“İMAR SORUNUMUZ ÇÖZÜLÜRSE BELDEMİZ HAREKETLENİR”

Günerigök, “İlçemizdeki kaplıcalar sezonda binlerce turist ağırlıyor. Ancak yeteri kadar otel ve sosyal alanımız olmadığından dolayı misafirlere gerekli ve yeterli hizmeti veremiyor ve ağırlayamıyoruz. Ilıcalar-Bingöl yolu imara açılırsa yatırımcıların geleceğine inanıyorum. İmar sorunumuz çözülürse bölge hareketlenir ancak herhangi somut bir adım atılmadı. Tarım ve Orman Müdürlüğü bu konuda yardımcı olursa beldemiz çok daha hareketli olacaktır. Nitekim bazı bölgelerde bazı hak sahipleri yapılar inşa etmiş ve çok güzel verim de alıyorlar. Beldemizde yakında hanımların istihdamı için tekstil kurulacak. Bu sayede hanımlar hem meslek edinecek hem de evin geçimine katkı sunacaklar. “ifadelerine yer verdi. (HABER MERKEZİ)