CHP Bingöl İl Başkanı Hasan Aktaş, Bingöl’de doktor atamalarının yetersiz olduğuna dikkat çekerek, yetersizliğinde de dert yakındı!

Aktaş, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“22/12/2022 tarihinde Sağlık Bakanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından 108. Dönem Devlet Hizmeti Yükümlülüğü Kurası açıklanmış. Bingöllümüze 9 tane doktor ataması gerçekleştirilmiştir. Buraya kadar her şey normal gibi görünse de işin iç yüzüne baktığımızda durum biraz daha karmaşık ve acı bir hal almaktadır. Bingöl’e atanan doktorların 2’si askeri doktordur. Bingöl ve ilçelerine toplamda atanan doktor sayısı 7 olmuş. Hemen bitişiğimizde yer alan komşu ilimiz Muş’a atanan doktor sayısı ise 23 olmuştur. İçerisinde Nükleer Tıp Uzmanı bile bulunan bu atamanın Muş iline hayırlı olmasını temenni ediyoruz öncellikle. Peki, Bingöl ne kadar sahipsizdir ki Muş 3 kat daha fazla doktor alabiliyor? Bu şehrin idarecileri ne yapmaktadırlar? Tuhaf tuhaf adamları sağlık müdürlüğünde koltuk sahibi yapma çabasındayken vatandaşın düşürüldüğü durumdan haberleri var mıdır? Sağlık Müdürlüğü’nden Bakanlığa son 3 yıldır kaç adet doktor talebi gitmiştir? Çünkü Kadın Doğum ve Çocuk Hastanemizde 3 yıldır bir KBB Uzmanı yoktur. Çocuklarımız soğuk algınlığı ve infulenza gibi salgınların yoğun olduğu bu dönemde hastaneye gidince KBB uzmanı bulamıyorsa bunun sorumluluğunu kim üstlenecek? Çocuk Kardiyolog için sürekli çevre şehirlere sevk edilen vatandaşımızın sıkıntısı için kaç kez çocuk kardiyolojisi talebinde bulunulmuş? Şehrin siyasetçileri iktidarın sağlık yatırımları ile övünürken şehri bu yatırımlardan mahrum bıraktıklarının farkındalar mı? Bizler bu konunun sonuna dek takipçisi olacağız. Bingöl insanı sahipsiz değildir. Konuyu sağlık bakanına kadar taşıyacağız. Bu şehirde doktor eksiği kalmayana dek de durmayacağız. İnsanların sağlık hizmeti alma hakkını sonuna kadar kullanması için mücadele edeceğiz.

İnsanların hastalık yetmez mi gibi yollarda perişan olmasına müsaade etmeyeceğiz.

Koca ilçede binlerce çocuğun yaşadığı yerde çocuk doktoru olmamasını asla unutmayacağız.

Çevre illere Nükleer Tıp Uzmanları giderken bu şehrin çocukları için bir KBB Uzmanı getirmeyen siyasi ve idarecileri unutmayacağız.

Tüm işlerini güçlerini bırakıp koltuklarını korumaya çalışanları, hiçbir iş yapmayıp yeni koltuk peşinde koşanları, onlara makam verip vatandaşa hizmet yerine kendisine sadakat bekleyenleri unutmayacağız. Liyakatle atama yapılmazsa, işin ehli kişiler iş başına getirilmezse bunun bedelini çocuğunu doktora götüremeyen vatandaş ödüyor. Biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak çocuklarımızın sağlığını önemsemeyen siyasetçileri ve idarecileri görevlerini layıkıyla yapmaya davet ediyoruz. Sandıkta halkımızın tüm bunların hesabını soracağına inanıyoruz.” (Haber Merkezi)