Bütün Engelliler Yardımlaşma ve Kalkındırma Derneğinin, İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde başlattığı “Engellilerin Farklılıkları, Başarıları ve Farkındalık” programı kapsamında okullarda seminerler düzenlenmeye devam ediyor.

TBMM Vakfı Bingöl Fen Lisesinde, engellilerin yaşadığı fiziksel ve ruhsal sıkıntılara değinen Bütün Engelliler Yardımlaşma ve Kalkındırma Derneği Başkanı Murat Belgin, kendisinin de yüzde 60 ortopedik engele sahip olduğuna dikkat çekti. Engellilerin ötelenmesi, görmezden gelinmesi gibi davranış biçimlerinin bireyler üzerindeki travmasına vurgu yaptı.

‘ACIMAYA DEĞİL, MORALE VE EMPATİYE İHTİYAÇ VAR’

Engelli bireylerin manevi açıdan güçlü olması, toplumda normal bireyler gibi kabul görmesi, ötelenmemesi, onların da toplumun önemli bir parçası olduğu bilinciyle yaklaşılmasını isteyen Belgin: “bazen doğuştan, bazen sonradan geçirilmiş bir hastalıktan ya da kazadan ötürü insanlar engelli olabiliyor. Sebep her ne olursa olsun, engelli bir kimseye lütfen acıyarak değil, şefkatle, merhametle, sevgi ve muhabbetle yaklaşın. Engelli insanlar duygusal açından hassas kişilerdir. Birilerinin acımasına değil, moral vermesine ve ona manevi açıdan engelsiz biriymiş gibi davranmasına ihtiyacı var.; Yaşamadan bilinmez belki ama empati ile hissedilebilir. Siz engelli olsanız, size nasıl davranılmasını istiyorsanız karşınızdaki engelli bir bireye de aynı hassasiyetle davranın” dedi.