Bingöl genelinde beklenen kar yağışı gerçekleşmedi. Son birkaç yıla bakıldığında bu mevsimde yer yer bir metreyi aşkın karın olduğu anımsanırken, kent genelinde gündüzleri ılıman bir hava hakim. Bu durum başta çiftçiler olmak üzere herkesi tedirgin etti.

“60 yıldır böylesi görülmedi” diyen Bingöl Çevre Geliştirme Derneği Başkanı ve Emekli Ziraat Mühendisi Cuma Karaarslan, şimdiye kadar yağan karın yeri tutmadığını belirtti.

Karaarslan, “Bizim bu hafta yaptığımız ölçümlere göre, 60 yıldır böylesi görülmedi. 60 yıldır görülmedi ama bunun beterini göreceğiz demek. Bölgemizde eski insanlar Aralık ayında kar yağmazsa bu yıl kış olmaz derdi. Sebebi Aralık ayında yağan karın donarak dağlarda yer altı sularını beslemesiydi. Bu yıl Ocak ayının 16’sındayız halen kar yağmadı, yağan kar ise yeri tutmuyor ve halen ılıman bir mevsim var.  Küresel iklimin kaotik evresindeyiz, yani ne olacağını ön göremediğimiz bir durum. Bölgedeki su kaynakları ve yeraltı su kaynaklarının yok oluşu ve zaten bu yıl kuraklığı yaşamıştık, umut ediyorduk dağlar karlar ile buluşur diye ama olmuyor” dedi.

Buğdayların donduğunu aktaran Karaarslan, “Bu yıl buğdaylarımız Bingöl’de dondu. Ne olacak bilmiyoruz. Sıcaktan yanıyor, soğuktan donuyor, kar örtüydü ısıtıp köklerini kalınlaştırdığında güçleniyordu oda ortadan kalktı. Teknoloji gelişti hava durumlarına 60 günlüğüne baktım Bingöl’ün eskiden tam yağışlı gün sayısı 35’di ortalaması. Şuan yağış geçişi ihtimali olan ise 14 gün, aradaki farkı düşünürseniz facia devam ediyor.  Ocak sonu ya da Şubat’ta yağacak kar da fayda değil, çünkü erinik yağıyor. Şimdi yağsaydı donuk olacaktı, donmayan ve kalmayan kar kar değildir” diye konuştu. (İHA)

Editör: MD MEDYA GROUP_