Bingöl’de Barasi Ailesi arasındaki 35 yıllık husumet kanaat önderlerinin araya girmesiyle son buldu. 35 yıllık husumet kanaat önderleri, STK temsilcilerinin katıldığı barış yemeğiyle son buldu. İki aile üyelerinin katıldığı barış yemeğine bölgenin kanaat önderleri, Belediye Başkanı Erdal Arıkan, Bingöl Üniversitesi Rektörü İbrahim Çapak  İl Milli Eğitim Müdürü Halil Yücel, Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Muzaffer Çakar ve STK Temsilcileri katıldı.

Kur’an-ı Kerim’in okunduğu barış merasiminde, kanaat önderleri tarafından barışa yönelik konuşmalar yapıldı. Barış programında yapılan konuşmaların ardından iki aile arasındaki husumet kanaat önderlerinin arabuluculuğunda son buldu.

Çok önemli bir gündem için toplandıklarını belirten Belediye Başkanı Erdal Arıkan, "İnsan bazen nefsine yenik düşüp yanlışlıklar yapabiliyor. Yaratılışımız gereği de yüce Allah'ın bizlere verdiği bir özellik olan tövbe kapısına sığınmamız bizler için en hayırlısı olandır. Bu anlamda bu barışın sağlanmasında başından sonuna kadar kimler emek vermişse Allah hepsinden razı olsun. Hatalar yapabiliriz ancak önemli olan hatalardan ders çıkarmaktır" dedi.

Bingöl İl Müftüsü Mustafa Topal, "Biz müftülüğümüzün saha çalışmaları neticesinde 35 yıldır küs olan iki ailemizi bir araya getirdik ve bugün kucaklaşmalarına şahitlik ettik. Bu ailelerimizin artık birbirlerine kucak açacaklarına ve seveceklerine eminiz. Bölgemizde ise barışıklığı muhafaza etmek için halkımız da büyük bir irade ortaya koyuyor. Bu iradenin sonucunda bu barış yemeğinin gerçekleşmesini görmekte bizleri çok mutlu etti" diye konuştu.

Kan davasının barışla sonuçlandırılmasından dolayı mutlu olduğunu ifade eden aile mensuplarından Mehmet Buğrahan, "Köyümüzde yaklaşık 35 yıl önce yaşanan kan davasının sonuçlanmasına şahitlik ettik bugün ve bu bizleri çok mutlu etti. Programımıza katkı sunan tüm herkese teşekkür ediyoruz. Önümüzdeki süreçte de bu ailemizin birlik, beraberlik ve kardeşlik içerisinde hareket etmesi en büyük temennimizdir" dedi. (İHA)