Haber: Medeni YOLDAŞ

Kızgın ateşlerde dövülen demirin dönüştürüldüğü el sanatlarından biri olan demircilik mesleği, her geçen gün teknolojiye direnmeyerek yok olmaya yüz tutmuş durumda. Daha önce onlarca demircilik mesleğiyle uğraşanlar, bir bir bu mesleği terk etmek zorunda kalıyor.

Bingöl’de 5.Kuşak olarak mesleğini icra eden 25 yıllık demir ustası Ömer Alantar, “ 33 yaşındayım evliyim iki çocuğum var Baba mesleği babamdan öğrendim mesleği, mesleğin son temsilcilerinden biriyim. Mesleğimiz güzel ama artık insanlar köylerden şehirlere göç ettiler bizim ürettiğimiz ürünler daha çok köy yaşamında kullanılan ürünler köyde yaşam olmadığı için bizde ürün satışında zorluk yaşıyoruz ”dedi

Mesleğin, eskiden zengin bir iş olduğuna dikkat çeken Ömer Alantar, " Bundan 5 6 yıl önce işlerimiz iyiydi, teknoloji ilerledikçe bu iş ölüyor. Yetiştirecek çırak da bulamıyoruz. Ben de gücüm yettiğince demire çekiç sallamaya devam edeceğim" diye konuştu.

Zor şartlar altında baba mesleği olan demirciliği sürdürmeye çalıştığını ifade eden usta, Mesleğinin tehlikelerini dile getirdi.  Alantar, “Tehlikeli meslek ama seviyorum mesleğimi beğenerek yapıyorum işimi, mesleğimizin zararları da var insanda akciğer kanserine yakalanma riski var, elimizi kestiğimiz zamanlar oluyor, gözde çapak oluşturuyor, kaynak yaptığımızda yüzümüz yanıyor yine hamdolsun bizi aç bırakmıyor “dedi.