Şehit Mustafa Gündoğdu Mahallesi Muhtarı Nihat Çelik, Bingöl Sürmanşet aracılığıyla duyurduğu taziye yemeği kaldırıldı haberinden sonra Kültür Mahallesi Muhtarı ve İnalı Mahallesi Muhtarı bu karara destek vererek kendi mahallelerinde de taziye yemeğini kaldırdıklarını belirttiler.

3 MAHALLEDE YASAKLANDI

Geçtiğimiz gün Şehit Mustafa Gündoğdu Mahallesi Muhtarı Nihat Çelik’in başlattığı ve Bingöl’e emsal olmasını istediği Taziye Yemeğinin Kaldırılmasına yönelik çalışma Kültür Mahallesi Muhtarı Ali Bozkurt ve İnalı Mahallesi Muhtarı Sait Polat, çağrıya kulak vererek kendi mahalle camilerindeki taziye yemeklerinin kaldırıldığını açıkladı.

Muhtar Ali Bozkurt, "Cenaze sahibinin acısı ve meşguliyeti olduğundan Peygamber Efendimizin sünneti gereği cenaze evine yemek götürmek sünnettir. Bu aynı zamanda örf, adet ve göreneklerimize daha uygun bir davranıştır. Ayrıca günümüzde tüm acısı ve meşguliyetine rağmen cenaze sahibinin zor şartlar altında, taziyeye gelen misafirlere yemek ikram etmek için büyük bir külfetin altına girdiği, başkalarından borç para aldığı bilgileri de bizlere ulaşmaktadır. Bahsedilen nedenlerden ötürü bugün itibarıyla cenaze sahibine daha fazla yük olmamak adına Mahallemizde cenaze sahibinin yemek vermesi uygulamasına son verilmiştir." denildi.

Taziye yemeğinin kaldırılması uygulamasının tüm mahallelerde kaldırılmasını diliyoruz. Konu ile ilgili Bingöl Valiliğinin kapsayıcı bir karar almasını umuyoruz.

Editör: MD MEDYA GROUP_