Bingöl Müftülüğünce 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında ikindi namazına müteakip merkez Ulucami’de düzenlenen mevlit programına, Bingöl Valisi Ali Mantı, Belediye Başkanı Yücel barakazi, Emniyet Müdürü Metin Akay, kurum müdürleri ve vatandaşlar katıldı. Kur’an-ı kerim tilavetiyle başlayan mevlitte, 15 Temmuz darbe girişiminde şehit düşenler için dua edildi.

Program sonrası gazetecilere açıklama yapan Bingöl Valisi Mantı, 15 Temmuz anma etkinlikleri çerçevesinde bir hafta boyunca çeşitli etkinliklerin düzenleneceğini söyledi.

Vali Mantı, “Ülkemizin ve milletimizin bölünmez bütünlüğünü korumak için her zaman olduğu gibi bugünden sonra da kararlı bir şekilde gerek Bingöl’de gerekse ülkemizin tamamında halk olarak gereği yapılacak. Ülkemizin birliği muhafaza edilecek. Herhangi bir şekilde 15 Temmuz gibi hain darbeler yada başka türlü bölücü veya yıkıcı terör odaklarına hiçbir şekilde fırsat verilmeyecektir. Milletimizde bu güç vardır. Allah, milletimizin birliğini ve beraberliğini daim eylesin” şeklinde konuştu.

Belediye Başkanı Barakazi ise, mevlidin peygamberlerden bu yana tüm şehitler adına okutulduğuna belirterek, “15 Temmuz programı kapsamında malumunuz geçen yıl oldu bu darbe girişimi bu hafta onun yıl dönümü. 15 Temmuz şehitleri için mevlit okuttuk. Onların ruhlarına hediye ettik, inşallah Allah kavuşturur” dedi.