Kahramanmaraş'ta yaşanan deprem felaketinden sonra 'sismik boşluk' konusu gündeme gelmiş, uzmanlar Kahramanmaraş'ta yaşanan 7,7 büyüklüğündeki sismik boşluk üzerinde olduğuna dikkat çekmişti. Marmara Bölgesi'ndeki sismik boşluklar ne durumda? CNN TÜRK Deprem Danışmanı Prof. Dr. Şükrü Ersoy değerlendirdi.

"MARMARA DENİZİ İÇİN RİSK BÜYÜK"

Kahramanmaraş depremleri tüm ülkeyi deprem konusunda alarma geçirdi. Olası yeni depremler için 'sismik boşluk' konusu gündeme geldi. Peki olası Marmara Depremi için sismik boşluklar ne durumda? CNN TÜRK Deprem Danışmanı Prof. Dr. Şükrü Ersoy, "Türkiye’nin her yerinde deprem oluşturabilir fay zonu var. Sismik boşluk fay zonları üzerinde kırılmamış, kırılması gerekebilecek, potansiyel olarak kırılmaya müsait yerleri bize anlatıyor. Şimdi ortada gerilimli ama deprem oluşturmayan bir bölge var ki o da Marmara Denizi'nin içine denk geliyor" dedi.

"BATI VE DOĞU ANADOLU'DA SIKIŞIK FAY ZONLARI VAR"

Türkiye'nin deprem ülkesi olması, tüm bölgeler için tehdit oluşturuyor. Öyle ki ülkenin batısında da uzun süredir deprem olmayan sismik boşluk bulunan bölgeler var. O bölgeleri sıralayan Prof. Dr. Şükrü Ersoy, "Bursa, Balıkesir, Kütahya, Manisa, Muğla, Antalya'nın kuzeyinde Burdur çevresi, Batı Anadolu’da uzun süreden beri deprem oluşturmuyor" diye konuştu.

Doğu Anadolu'da da durum farksız. Prof. Dr. Ersoy, "Bingöl-Karlıova ile Kuzey Anadolu Fayı üzerinde Yedisu fayı var. Bütün bilim insanlarının söylediği burada önemli bir deprem potansiyeli var" ifadelerini kullandı. KAYNAK: CNN TÜRK