Yıllardır orada bir kale var ama görünmüyordu. Artık yüzü Genç ilçesine dönük bir kale var. Kazı çalışmaları ilk meyvelerini vermeye başladı. Urartu dönemine ait olduğu tahmin edilen Sebeterias Kalesi, Genç'in yeni yüzü olacak.

Genç İlçesinde bulunan Sebeterias Kalesi için yapılan sondaj kazı çalışmaları sonucunda bulunan parçalar ve kalenin yapısı itibariyle gösterdiği özellikleri, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından tamamen ortaya çıkarılması için tam kazı yapılmasına onay çıkmıştı.

Tarihi milattan öncesine dayanan ve bakımsızlıktan dolayı toprak altında kalan Sebeterias Kalesi, tarihinin gün yüzüne çıkarılması için ilk kazma yaklaşık iki ay önce vuruldu. Genç Belediyesi ve Elazığ İl Müze Müdürlüğü ortaklığında başlayan çalışmaların daha ilk gününde yüzeyde tarihi yapılara rastlanmıştı.

Genç ilçesinde Urartular dönemine ait olduğu düşünülen Urartu Kralı Menua tarafından yapıldığı tahmin edilen Sebeterias Kalesi’nin gün yüzüne çıkartılması için başlanan kazı çalışmaları sonucunda elde edilen bulgular rapor halinde Kültür ve Turizm Bakanlığına gönderilmişti.

Bakanlık tarafından bulgular göz önüne alınarak yapılan incelemede kalenin tam kazısının yapılmaya değer bulunmuştu.

Bakanlık tarafından kazı için ödenek de çıkarıldı. Ayrıca Bingöl Valiliği tarafından da kazı için ödenek ayrılacağı belirtildi.

Geçmişi milattan önce 7’inci Yüzyıla kadar dayanan ve bakımsızlıktan dolayı toprak altında kalan Genç ilçe girişindeki Sebeterias Kalesi ile Sürekli köyü sınırları içinde yer alan Kral Kızı Kalelerinin bakım onarımlarının yapılarak ilçe turizmine kazandırılması için yürütülen çalışmalarda sonuç vermiş oldu. Hazırlanan proje ile İlgili bakanlıklar tarafından onay alındı ve kale tamamen ortaya çıkarılacak. (Haber Merkezi)