Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Bingöl Milletvekili 1’inci sıra adayı Metin Keskin, Genç ilçesinde açıklamalarda bulundu. 
Keskin, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: 
“40 yıl önce şartlar bizi bu topraklardan kopardı. Şartlara, tüm zorluklara inat baba ocağının dumanı hep tüttü. Baba ocağıyla bağımız kopmadı. Ekinimiz ekildi, evimizin misafiri hiç bitmedi. Kapımıza hiç kilit vurulmadı çok şükür. Ekmek davası bize çok yer gezdirdi ama ayaklarımız hep bizi baba ocağına getirdi.
Yıllardır gelip gittiğimiz baba ocağına bu defa hizmetkarınız olmak niyetiyle geldim. 18 aydır, hizmetkarınız olma niyetiyle buradayım. Ağır kanser hastası olan eşim, babam, çocuklarım ailemin yüzüne hasret kaldım. 
Neden mi?
Sıladayken, sırf toprağımın kokusunu getirdiği için abi, kardeş olduğum hemşehrilerim için hizmet edebilmek amacıyla.
Ben, Gençte doğdum. Genç'in evladıyım. Ailem dediğim sizlerin karşısına milletvekili adayı olarak çıkaran rabbime şükürler olsun. Sizin karşınızda olmak, büyük bir gururdur benim için. Bugün burada sizlere konuşmak, sizleri dinlemek bir babanın evladıyla gurur duyma vesilesidir. Bundan şüpheniz olmasın.
18 aydır ev ev kapı kapı dolaştığımda hiç kimse ağzımdan başka isimler hakkında bir şey duymadı. Kimseyi kötülemedim, kimsenin önüne duvar olmadım. Aksine yol oldum, yol olurum dedim.
Gurbetlik çekenler bilir, sıladayken karşınıza çıkana memleketliye hemşehri gözüyle bakılmaz, kardeş gözüyle bakılır. Ben Kürüklü Celal'in oğlu Çaytepe'li Rahmetli Pakize hanımın oğluyum. Ben dünyaya gözlerimi Genç'te İstasyon mahallesinde açan Metin'im. Ben kardeşiniz, abiniz, evladınız Metin'im.
SİZ BENSİNİZ BEN DE SİZİM. SİZ AİLEMSİNİZ. BEN SİZİN EVİNİZİN ÇOCUĞUYUM.
Genç'in hakkı Genç'e teslim edilecek. Bingöl'ün her ferdi daha iyi hizmet alacak. Maddi, manevi, bürokratik her hakkınız için ailenizin bir ferdi olarak mücadele edeceğime baba ocağında kardeşlerime, abilerime, ablalarıma söz veriyorum. İlerleyen günlerde projelerimizi açıkladığımızda beni daha iyi anlayacaksınız. Önünüzde saygı ile eğiliyorum. Rabbim evimizin, ailemizin, kardeşliğimizin birliğini, dirliğimizi bozmasın.”