AK Parti, Türkiye’de düşen doğum oranlarını yükseltmek için yeni bir teklifle gündeme geldi. Üç ve daha fazla çocuğa sahip ailelere asgari ücret kadar destek verilecek. Ayrıca, en az iki çocuklu ebeveynlere vergi indirimi sağlanması da planlanıyor.

Türkiye’de Doğum Oranları Endişe Verici Düzeyde Düştü

Elazığ’da bir ilk: Vişneli badem şekerinin ardından limonlusu yapıldı Elazığ’da bir ilk: Vişneli badem şekerinin ardından limonlusu yapıldı

Son yıllarda Türkiye'de doğum oranlarında ciddi bir düşüş gözlemleniyor. Genç nüfus, dünya ortalamasının altına inmiş durumda ve bu durum ülkenin demografik yapısını olumsuz etkiliyor. AK Parti, doğum oranlarını artırmayı öncelikli hedefleri arasına alarak bu soruna çözüm bulmayı amaçlıyor.

MYK Toplantısında Konu Ele Alındı

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan AK Parti MYK'sında, doğum oranlarını artıracak tedbirler masaya yatırıldı. Yaklaşık 3 saat süren toplantıda, AK Parti Kadın Kolları Başkanı Ayşe Keşir tarafından Türkiye’nin nüfus dinamikleri ve doğurganlık haritası üzerine bir sunum gerçekleştirildi. Dünyadaki farklı politika örnekleri incelenerek, en başarılı sonuçların kamu destekli çocuk bakım hizmetlerinden alındığı vurgulandı.

Nüfusu Artırmaya Yönelik Öneriler

Türkiye gazetesinden Cevdet Fırat Aydoğmuş'un haberine göre, AK Parti Kadın Kolları Başkanlığı tarafından doğum hızının artırılmasına yönelik bazı öneriler şu şekilde sıralandı:

- Tüp Bebek Tedavisi: Devlet desteği için öngörülen yaş sınırının 40’tan 45’e çıkarılması.

- Anne Dostu Hastaneler: Devlet hastanelerinde doğum yapmanın cazip hale getirilmesi ve doğumun ekonomik ve psikolojik yükünün azaltılması.

- Kısmi Süreli Çalışma Hakkı: Doğum izinlerinden sonra annelere çocuklarının ilkokula başlamasına kadar kısmi süreli çalışma hakkının getirilmesi.

- Bakım Desteği: Üç ve üstü çocuk sahibi olan ailelere kademeli olarak asgari ücret tutarında bakım desteği verilmesi.

- Bez ve Mama Yardımı: Yenidoğan çocuklar için iki yıl süreyle bez ve mama yardımı yapılması.

- Vergi İndirimi: İki ve üstü çocuğu olan ailelere araç ve konut alımı başta olmak üzere kademeli olarak vergi indirimleri ve avantajlar sunulması.

- Aile ve Gençlik Fonu: Aile ve Gençlik Fonu uygulamasının, kapsamı genişletilerek çocuk teşvikleri için de kullanılabilmesi.

- Doğum Parası Güncellenmesi: Doğum parası olarak verilen 1’inci çocuğa 300 TL, 2’nci çocuğa 400 TL, 3 ve üzeri çocuğa 600 TL olan rakamların güncellenmesi. HABER MERKEZİ

Editör: MD MEDYA GROUP_