Bingöl Berberler ve Kuaförler Derneği, işletmelerin izin günün tüm illerin aksine Bingöl’de 2 parçaya bölünmesine tepki gösterdi.

Ticaret Bakanlığı’nın 81 ile gönderilen Berberler,  Kuaförler ve Güzellik Salonlarının çalışma saatleriyle ilgili genelgeyle haftada bir gün izin izinli olmaları Bingöl’de işletmecileri ikiye böldü. İllerin çoğunluğunda sadece Pazar günleri kapalı olan Berberler,  Kuaförler ve Güzellik Salonlarının Bingöl’de çarşı merkezi ve şehrin karşıyakası olmak üzere iki farklı güne karar alınması Bingöl Berberler ve Kuaförler Derneği’nce kınandı.

Kararın alınması tepki gösteren Bingöl Berberler ve Kuaförler Derneği Başkanı Mehmet Ulcay, kendi meslek dallarıyla ilgili karar alınırken kendilerine danışılmadığını iddia etti.

Ulcay: “Bizler bu mesleğin icracıları olarak yapılan bu dayatmayı kabul etmiyoruz, küçük bir ilkin ikiye bölünmesi ve mesleğin icracılarının yok sayılması kabul edilir değildir. Bu karar kimlerin keyfi uygulamasıdır, kime danıştınız kimle oturdunuz bu kararı alırken, açıkçası bizlerde bilmek istiyoruz. Meslek erbaplarına sorulmadan meslekle ilgili karar alınması hiç şık durmamıştır. En kısa sürede bu yanlıştan dönülmesini bekliyoruz aksi takdirde kararı yok sayacağız” dedi.

“Bizler haftada bir gün olan dinlenme ve istirahat gününü kendi özgür irademizle belirlemek istiyoruz” diyen Ulcay: “Yaklaşık 14 yıldır Bingöl Berberler ve Kuaförler Derneği’nin almış olduğu karar gereği meslektaşlarımız Pazar günlerini kendilerine istirahat günü olarak belirlemiştirler. Tabi arada istisnalar olduysa da Ticaret Bakanlığı’nın kararına uyarak Pazar günlerini kendi istirahat günümüz olarak belirlemiş bulunuyoruz. Şehrin ikiye bölünmesini değil tüm şehirde Pazar günü kapatma kararının uygulanmasını istiyoruz. Günün 10-12 saat zamanı ayakta icra eden meslektaşlarımızın haftada bir gün istirahat hakkı salt çoğunluğun onayı ile haftanın Pazar günü olacaktır. Günün dayatılması çok yanlış bir karar bundan en kısa sürede dönülmelidir” diyerek tepki gösterdi. (Haber Merkezi)