Yedisu Toplum Sağlığı Merkezi’nde, düzenlenen eğitimde, personeller ve diğer katılımcılar, organ bağışı konusunda uzmanlar tarafından bilgilendirildi.

Organ bağışlarıyla alakalı uzmanlardan daha önce yapılan açıklamaları da sizler için derledik.

Her organ bağışının bir can olduğunu belirten uzmanlar, "Ülkemizde yılda ortalama 2 bin kişi beyin ölümü sonrası vefat ediyor. Tedavi için organ naklinden başka şansı olmayan onca hasta ise ölümün eşiğinde bekliyor. Beyin ölümü gerçekleşenlerin aileleri, organ bağışı kararlarıyla hastalara yeni hayatlar vermeye vesile olabilirler." diye konuştu.

Uzmanlar, 1980'de Din İşleri Yüksek Kurulunca, organ bağışı konusunda fetva verildiğini hatırlatarak, şunları kaydetti:

Bingöl’de kesinleşmiş hapis cezası olan firari şahıs yakalandı Bingöl’de kesinleşmiş hapis cezası olan firari şahıs yakalandı

"Kur'an-ı Kerim'in Maide Süresi 32. ayetinde der ki 'Kim bir canlıya hayat verirse tüm canlılara hayat vermişçesine sevap kazanır'. Ülkemiz, canlıdan canlıya organ naklinde başarılı bir konumda yer almaktadır. Ancak kadavradan, yani beyin ölümü gelişip aileleri tarafından bağış sonrası canlıya yapılan nakillerde ne yazık ki çok gerideyiz. Ölüm sonrası organ bağışlanarak birçok hastanın hayata bağlanmasına vesile olmak bizim elimizde." (Haber Merkezi)

Editör: MD MEDYA GROUP_