BİNGÖL HALKI NE DİYOR?

Bingöl halkı nasıl bir belediye başkanı istiyor ? 
Partisine bakmaksızın Bingöl’ün her tarafında çarşı, mahalle, cadde ve sokaklarında halkımıza sorduk. 
Ayşe hala, Ali  dayı, Hayriye teyze, Ahmet amca, boyacı Huso, otobüsçü Mehmet, taksici Rıza, inşaatçı Yılmaz, garson Hüsnü ve bulaşıkçı Semra ile öğretmen Selim sizler için bu konudaki görüş ve düşüncelerini şöyle ifade ettiler. Bingöl de yaşayan Karadenizli Süleyman, Güneydoğulu Şeyhmus İç güveyi Osman ve Zaza Murat’ın da görüşünü sorduk.
Her siyasi partiden, her meslekten onlarca insanla oturduk konuştuk. 
Bingöl Halkının nasıl bir belediye başkanı istediğini sizler için derledik.

1-Belediye başkanı partili olmalı. Partililerin fikri alınmadan çakma isimler atanmamalı. Parti üyelerine, gönüldaşlarına ve seçmenine saygısızlık yapılmamalı.
2-Belediye başkanı dürüst olmalı. Kendisine emanet edilecek şehri ve o şehrin malı ile parasını namusu gibi korumalı. Emanete hıyanet etmemeli. Şehrin emini olmalı.
3- Belediye başkanı temiz olmalı. Kirlenmiş, ya da üzerinde gölge, karaltı, şüphe ve şaibe kokan isimlerden hassasiyetle uzak durulmalı.
4- Kendi işinde başarılı olmalı. Kendini kanıtlamış olmalı ki, kendi sorunlarını ve işini nasıl başarılı bir şekilde yürütüyor ise belediyenin işlerini de başarılı bir şekilde yürütebilsin. Halka güven vermeli.
5- Başkan adayı karakterli olmalı. . Kazandığında kötü yönde değişmeyecek, “ne oldum delisi” olmayacak, makamla başı dönmeyecek karakterli isimler aday olmalı.     Güç zehirlenmesi hastalığına yakalanmayacak sağlam karakterli olmalı.
6- Belediye başkan adayı cesur olmalı. Kendisini yanlış işlere sevk edecek çıkar odaklarına karşı cesur olmalı.. Hiçbir tehdide boyun eğmemeli.
7- Belediye başkan adayı şehircilikten anlamalı. Belediyeciliğin asfalt dökmek, beton dökmek ve çiçek dikmek olduğunu zanneden adaylardan uzak durulmalı. Şehir planından, estetikten, tarih ve çevre ile uyumdan, yasalardan, vicdandan ve adaletten sapmayacak isimler aday yapılmalı. Çürük yapılara izin vererek, onları denetlemeyerek, görevini ihmal ederek, örneğin bir depremle insanların ölmesine yol açacak sorumsuz ve vicdansız isimlere adaylık fırsatı tanınmamalı.
8- Belediye başkanının vizyonu ve hedefleri olmalı. Projeleriyle aday olmalı. Şehrin yaşanabilir olması için hayaller kurmalı ve o hayalleri gerçeğe dönüştürmenin mücadelesini vermeli.
9- Mali disiplini sağlamalı. Başkan adayı kaynakları akıllıca ve özenli kullanmalı. Milletin emanetini kendi boş fantezilerine sarf etmemeli. Personeline karşı adil olmalı ama onları en verimli şekilde değerlendirmeli. Kentin gelirini arttıracak projeler üretmeli.
10-Başkanın çalışma ekibi de sağlam ve güvenilir olmalı. Emrinde çalışacak personelini de iyi seçmeli ki, onlara sırtını dönebilsin ve kenti emanet edebilsin.

11- Ortak akılla hareket etmeli. Kent için alınacak önemli kararlar halka danışılmalı ve halk yönetime katılabilmeli. Diktatör olmamalı. Meslek örgütlerinden, odalardan ve kent gönüllülerinden fikir alınmalı.
12- Halk adamı olmalı. Başkan halkın içinde olmalı, halktan ve eleştiriden kaçmamalı. Bu çağda her gün makamında oturmamalı. Ekip arkadaşlarına güvenmeli, sokağın nabzını tutarak sorunlara önceden müdahale edebilmeli. Halka tepeden bakmamalı. Tebessümü yüzünden eksik etmeyecek, düğünde, cenazede iyi ve kötü günde kentlisinin yanında olacak, makam odasından ziyade sokakta, çarşıda, pazarda, sahada bulunacak dinamik isimler aday yapılmalı.
13-Kenti iyi tanımalı ve sosyal belediyeciliğin hakkını vermeli. Şehirde tütmeyen her bacanın, yanmayan her ocağın, garibin, gurebanın, yoksulun haberi herkesten önce belediye başkanına ulaşmalı. İhtiyaç sahibi belediye başkanını değil, başkan arayıp ihtiyaç sahibini bulmalı. Bir elin verdiğini diğeri görmemeli. Şov yaparak yardım yapılmamalı.
 14-Adil ve adaletli olmalı. Yükleneceği görev ile şehrindeki her bir ferdin emanetini omuzladığını, kutsal bir mesuliyet taşıdığını, ve kul hakkının hesabının çok zor verileceğinin idraki içinde olmalı. İşçi alımında ve işçi çıkarmada adil olmalı. İhalelerde şeffaf davranmalı, hesap vermekten kaçmamalı. Zira İyi olmak kolaydır, zor olan adil olmaktır. Adaletin olmadığı yerde ahlak da yoktur.
Sokak bunu istiyor, bizden söylemesi…