Türkiye’nin çeşitli illerindeki Bingöl il, ilçe ve köy derneklerinin başkanları, Ankara BİNYAR Derneği öncülüğünde Ankara’da bir araya gelerek istişare toplantısı gerçekleştirdi. 

Toplantıda Dernekler bugüne kadarki faaliyetleri ile ilgili bilgi verdiler ve bundan sonra Bingöl adına yapılabilecek faaliyetler hakkında fikir alışverişinde bulundular. Bir bölümü sosyal medyadan canlı yayınlanan toplantı, daha sonra basına kapalı olarak devam etti. 

Toplantıda daha önceki tarihlerde yapılmış olan Bingöl Tanıtım Günleri ve Bingöl Festivallerinin Bingöl İli ve Kültürünün tanıtımına çok büyük katkı sağladığının altı çizildi ve bundan sonraki tarihlerde de bu tür etkinliklerin yapılmasının önemine değinildi. Bingöl için yapılabilecek projelerin konuşulduğu  toplantıda, ileri tarihlerde Bingöl adına farklı şehirlerde bir araya gelme ve ortak hareket etme kararı alındı.


Toplantıya Ankara BİNYAR Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Yakup Zazaoğlu ve Yönetim Kurulu Üyeleri,Adana Bingöllüler Derneği Başkanı Talip Alakaş, Kocaeli Bingöl Derneği Başkanı Ali Değirmenci, Gaziantep Bingöl Derneği Başkanı Yaşar Özateş, Osmaniye Bingöl Derneği Başkanı Hüseyin Yazgan, İstanbul Bin-Göl Derneği Başkanı H. Sait Korkutata, Adaklı Birleşen Derneği Başkanı Ahmet Cevdet Özdemir, Karaçubuk Köyü Derneği Başkanı Vahit Akengin, Sağnis Yiğitler Derneği Başkanı Baki Ayık,  Elmalı Köyü Derneği Başkanı Salih Kına, Simani Kale Kültür Dayanışma Derneği Başkanı Ferit Elipek, Bingöl Altepe Köyü Dernek Başkanı Zeki Kızar, Mergan Köyü Derneği Ğıyasettin Enün, Bingöl Aykı-Der Dernek Başkanı Ali Bilgili,  Bingöl ÇÖLYAK Derneği Başkanı Yunus Kızılboğa, BİNTED Derneği Başkanı Galip Akengin ve İstanbul Zaza Dili Kültür Tarihi Derneği Başkanı Nezir Alkan katıldı.

Editör: MD MEDYA GROUP