Elazığ Fırat Gazetesinden Remziye Kökburi İllerin belediye başkanları ile bir söyleşi gerçekleştirdi. Röportajda Bingöl Belediye Başkanının depreme dair neler söyledi? Bingöl depreme hazır mı? Deprem ile ilgili çalışmaları ne zaman başlayacak? Detaylar haberimizde.

Bingöl olası bir depreme hazır mı? Hazırlıklarınız nelerdir?

BAŞKAN ARIKAN: ŞU AN ÖZELLİKLE ÇOK ACİL DÖNÜŞMESİ GEREKEN BİRKAÇ MAHALLEMİZ VAR BUNLARLA İLGİLİ KENTSEL DÖNÜŞÜM BAŞKANLIĞI İLE GÖRÜŞÜYORUZ

Bingöl Belediye Başkanı Erdal Arıkan açıklamalarında şunlara yer verdi: Bizim hazırlıklarımız var tabi. Şu an özellikle çok acil dönüşmesi gereken birkaç mahallemiz var. Bunlarla ilgili kentsel dönüşüm başkanlığı ile görüşüyoruz. Özellikle Saray Mahallesi, Yenişehir, Yeni mahalle gibi buraların hem hasarlı olan hem riskli olan yapılarla ilgili çalışma yürütüyor. En fazla riskli yapılan bu mahallelerde. Burayla ilgili Bakanlığımızla çalışıyoruz. İnşallah önümüzdeki dönem burada yeni yapılaşmayla ilgili çalışmalarımız başlayacak.

Ne zaman başlayacak bahsettiğiniz bu çalışmalar?

BAŞKAN ARIKAN: KENTSEL DÖNÜŞÜME HEMEN BAŞLIYORUZ DESEK GERÇEKÇİ OLAMAZ. BİZ AYAKLARIMIZ YERE BASARAK GİDİYORUZ

Bingöl’de Sıcaklıklardan En Çok Onlar Etkileniyor Bingöl’de Sıcaklıklardan En Çok Onlar Etkileniyor

Biz dönüş bekliyoruz. Yoksa vatandaş ve belediye bunu kendi imkânlarıyla yapamaz. Bu çalışmayı bakanlıktan alacağımız dönüşe bağlı olarak yapacağız. Kentsel dönüşüme hemen başlıyoruz desek gerçekçi olamaz. Biz ayaklarımız yere basarak gidiyoruz. Kentsel dönüşüm başkanlığından heyet geldi. Yerinde incelemeler de yaptık. İnşallah oradan dönüşler sağlandığı zaman biz de gerekli adımları atarız.

Bingöllü vatandaş tedirgin mi? Başvuru yapılıyor mu evlerini kontrol ettirmek için?

BAŞKAN ARIKAN: BİNGÖL’DE MİKRO BÖLGELEME ÇALIŞMASI BAŞLATTIK MİKRO BÖLGELEME BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ ADETA BÜTÜN ZEMİNİN RÖNTGENİ ÇEKİLECEK

O başvuruyu bize yapmıyorlar. Çevre Şehircilik İl Müdürlüğüne yapıyorlar. Çünkü bu yetki onlarda. Hasarlı veya riskli yapıların tespiti onlara ait. Onlara başvurular oluyor tabi. Çok büyük bir panik, Korku yok. Tabi bu işi önemseyen, bir an önce kendi yapısını riskli örgen, hemen yıkılıp yapılması gerektiğine inananlar gerekli girişimlerde bulunmuş. Vatandaşın korkmasından öte gerçeğe göre hareket etmek lazım. Bir deprem olacakmış gibi hareket etmek lazım. Biz de bu bakış açısıyla bakıyoruz. Biz Bingöl’de mikro bölgeleme çalışması başlattık Bakanlığımızla birlikte. Mikro bölgeleme bizim için çok önemli. Adeta bütün zeminin röntgeni çekilecek. Zeminlerin sağlamlığı, yapılaşmaya uygun olup olmadığı, sıvılaşmanın olup olmadığı, fay hatlarının nereden geçtiğiyle ilgili. Bu çok ciddi bir çalışma. Bakanlığımızla birlikte bu çalışmayı başlattık. Şu an sahada fiilen bu çalışmalar başlatıldı.

Bingöl’de devlet nezdinde ciddi çalışmalara başlandı diyebiliriz miyiz?

BAŞKAN ARIKAN: MİKRO BÖLGELEMEYİ ARAŞTIRIRSAK ÜLKEDE 3-5 İLDE YAPILIYOR BU İLLERDEN BİRİYİZ

Tabi ki Mikro Bölgeleme çalışması çok ciddi bir çalışma. Yapılaşmadaki riskli bilinen, acilen önlem alınması gereken yerlerde Çevre Şehircilik Bakanlığımız, Kentsel dönüşüm Başkanlığı aracılığıyla şu an en öncelikli yerlerle ilgili sahadaki çalışmalar sürdürülüyor. Kentsel dönüşüm başkanlığının da bu konuda kendi değerlendirmesinden sonra sahada ilk adımları atacağımıza inanıyoruz. Böyle bir çalışmamız var. Bunun dışında Sayın Valimizle birlikte konteyner kent ile ilgili bir çalışma başlatacağız AFAD müdürlüğümüzle birlikte. Bunun ötesinde Valiliğimizin, AFAD Müdürlüğümüzün deprem olduğunda toplanma alanlarıyla ilgili bir çalışma yapılıyor. Bunun dışında Fırat Kalkınma Ajansı aracılığıyla iki tane seyyar mutfak projemiz var. Projesi tamamlandı. Uygulamaya geçtik.

Bizim için önemli, en öncelikli konu sağlam olmayan binaların dönüştürülmesidir. Önce insan sağlığı, can güvenliği, sonrasında diğer alanlarda çalışmalarımızı yapacağız. Bu konuda hassasiyetle çalışıyoruz. Mikro bölgelemeyi araştırırsak ülkede 3-5 ilde yapılıyor. Bu illerden biriyiz. Bütün yapılaşmayı sağlam zeminlere yapmak için bu çalışma yapılıyor. Bütün planlamamızı buna göre yapacağız. Baştan doğru planlama yapmamız lazım. Bundan 1,5 ay önce deprem çalıştayı yapıldı. Farklı üniversitelerden akademisyenler katıldı. Güzel bir organizasyon oldu. Bunun sonucunda da deprem master planı hazırlanacak. En son depremi yaşadık. Bundan dolayı her il kendi hazırlıklarını yapacak. Farklı illerde olsa bile en azından yapılan hazırlıklar can kaybını, hasarı minimize etmiş olur.

Bingöl’de en çok hangi ilçelerde hasarlı yapılar var?

BAŞKAN ARIKAN: KARLIOVA VE YEDİSU KIRSALINDA HASARLI YAPILAR VAR DİYEBİLİRİZ

Özellikle Karlıova ve Yedisu kırsalında hasarlı yapılar var diyebiliriz. İkisinde de hala yapılması gereken işler var. Son 5,5 depreminden sonra çalışmalar başlatıldı. Hâlâ yapılması gereken işler var.

(Haber Merkezi)

Editör: MD MEDYA GROUP_