Alpaya, Glutensiz üretim tesisinin ülkeye, bölgeye, Bingöl’e sağladığı katkıdan ve özellikle afet süresi boyunca gönderilen glutensiz ekmek ve gıdaların işleyişi hakkında, personelin istihdamı konusunda Okul Müdiresi Kumriye Ekineker ve Çölyak Glütensiz Beslenme Derneği Bingöl Şube Başkanı Yunus Kızılboğa'dan bilgi aldı.

Çalışmalar hakkında bilgi alan Alpaya ziyaret sonrası yaptığı yazılı açıklama ile çölyak hastalarının unutulmaması gerektiğini ve özellikle gayretlerinden ötürü Çölyak Glütensiz Beslenme Derneği Bingöl Şube Başkanı Yunus Kızılboğa'ya, Bingöl Karşıyaka Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdiresi Kumriye Ekineker’e ve Milli eğitim bünyesinde Türkiye’de bir ilk olan glütensiz ekmek üretim fırınını açılmasına destek veren dönemin Milli Eğitim Müdürü Halil Yücele teşekkür ederek bu örnek uygulamanın tüm illerde olması gerektiğinin altını çizdi.

“ÇÖLYAK HASTALARININ SORUNLARINI DİNLEDİĞİMDE ÇOK ETKİLENDİM”

Bingöl Karşıyaka Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdiresi Kumriye Ekineker yapılan ziyarete teşekkür ederek, “Özellikle çölyakların yaşadığı sorunları Yunus başkandan dinlediğimde çok etkilendim. Önceki dönem il Milli Eğitim Müdürü Halil Yücel hocam ve sayın Valimiz Kadir Ekinci direktifleri doğrultusunda okulumuza glutensiz ekmek üretim tesisi kurmak istedik. İstihdamı konusunda da çölyak hastalığını bilen ve yaşayan üç personeli istihdam ettik ve yaşanan bu afet suresi boyunca hayırseverlerin gönderdiği unları hep birlikte ekmek yaparak deprem bölgesine gönderdik ve göndermeye devam edeceğiz. Öte yandan Yeni kurulan bir diğer fırın ise normal ekmek fırını. Maalesef her iki fırınımız açılış programını yapamadan ülkemiz ağır bir felaket yaşadı. Diğer fırında da aynı şekilde deprem bölgesine talep durumuna göre 10 bin, 15 bin, 20 bin veya 5 bin ekmek yapılıp gönderiliyor.” İfadelerinde bulundu.

“HAYIRSEVERLERDEN MADDİ VE MANEVİ DESTEK OLURSA HEP BERABER DAHA GÜZEL İŞLER YAPABİLİRİZ”

Glütensiz Beslenme Derneği Bingöl Şube Başkanı Yunus Kızılboğa ise yapılan ziyaretten dolayı teşekkür ve memnuniyetlerini ifade ederek, “HÜR DAVA Partisi Bingöl İl Başkanı sayın Refik Alpaya ve yönetimi daha önce de sağ olsunlar ara ara derneğimize uğrayarak bilgi alışverişinde bulundular. Bugün de elhamdülillah Türkiye'de bir ilk olan il milli eğitim müdürlüğüne bağlı glutensiz ekmek üretim tesisini ziyaret ettiler.  Çölyak hastası kızım Medine Kızılboğa da dahil olmak üzere ve ilimiz sınırları içindeki tüm çölyak hastaları için günlük Glutensiz taze ve sıcak ekmek simit poğaça pizza pide lahmacun çiğ köfte şerbetli ve soslu tatlıları üretiyoruz başkanlarımız hayırsever insanlar ile elimizdeki mağdur ailelere elimizden geldiğince ücretsiz glutensiz gıda desteğinde bulunuyoruz. Özellikle bu afet süresince 19 bin glutensiz ekmek afet bölgesine gönderildi. 30 bin 280 adet daha göndereceğiz. Hayırseverlerden maddi ve manevi destek olursa hep beraber daha güzel işler yapabiliriz. İlgi ve alakanıza teşekkür ederim özellikle sahada olmanız güzel bir davranış.” İfadelerini kullandı.

HÜDA PAR Bingöl İl Başkanı Alpaya ise, maddi manevi katkıda bulunmak isteyenler dernek başkanı Yunus Kızılboğa okul müdürü Kumriye Ekin Eker veya müdür yardımcıları ile iletişim kurabilirler diyerek yapılan çalışmanın çölyak hastaları için büyük bir önem arz ettiğini söyledi.

“KRONİK HASTALAR POZİTİF AYRIMCILIK YAPILMASI GEREKEN KİŞİLERDİR”

Alpaya, “Kronik hastalar pozitif ayrımcılık yapılması gereken kişilerdir. Bu anlamda bu fırının yapımında emeği geçen herkese teşekkür eder, Allah razı olsun diyoruz. Toplumu diri tutan duyarlılıklar ve farkındalıklardır. Temennimiz odur ki bu örnek uygulamanın Türkiye’nin her tarafında hayat bulmasıdır.” İfadelerini kaydetti. (Haber Merkezi)

Editör: MD MEDYA GROUP_